Reprezentuję Politechnikę Koszalińską i jestem z tego dumna
Opublikowano 07.06.2022 14:45

Od stycznia 2022 r. na czele Forum Uczelni Technicznych (FUT) stoi studentka Politechniki Koszalińskiej, Aleksandra Zmuda Trzebiatowska. Opowiedziała nam o tym, czym zajmuje się FUT, z jaką odpowiedzialnością wiąże się działalność w tej organizacji i jak w roli jej przewodniczącej czuje się studentka naszej uczelni.

 

– Jaka jest rola Forum Uczelni Technicznych?
– To komisja branżowa Parlamentu Studentów RP skupiająca studentów tych polskich uczelni, które są zrzeszone lub stowarzyszone w Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). Stwarza przestrzeń do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk samorządów studenckich, integruje środowisko studenckie.

– To duża organizacja?
– Reprezentuje samorządy 30 uczelni, czyli społeczność studencką liczącą ponad 300 tysięcy osób. Podczas niedawnego posiedzenia Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych do grona stowarzyszonych uczelni przyjęto dwie nowe – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Nasza organizacja jeszcze się więc powiększy.

– Kiedy na początku 2021 roku weszła Pani w skład prezydium FUT, spodziewała się Pani, że wkrótce funkcja przewodniczącej tej organizacji przypadnie właśnie Pani?
– Mówiąc szczerze – nie. Muszę przyznać, że jeszcze dwa lata temu przez myśl mi nie przeszło, że będę zasiadać w takich strukturach, o byciu przewodniczącą nawet nie wspominając. Zaskoczeniem było dla mnie już to, że w ubiegłym roku zostałam członkinią prezydium Forum Uczelni Technicznych. Odpowiadałam za realizację projektów, łącząc tę funkcję z pełnieniem obowiązków przewodniczącej Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej. To było duże wyzwanie. W prezydium FUT byłam odpowiedzialna za największy projekt pn. POLIGON polegający na organizacji obozu szkoleniowo-integracyjnego dla studentów zaczynających działalność w samorządzie. Nigdy wcześniej nie miałam okazji, by zajmować się koordynacją aż tak dużego wydarzenia.

– Z czym wiąże się praca w FUT?
– To duża odpowiedzialność i wielkie zobowiązanie, bo zarówno ja, jak i inni członkowie prezydium, chcielibyśmy jak najlepiej reprezentować interesy studentów. Mamy świadomość, że delegaci samorządów studenckich poszczególnych uczelni, którzy na tę funkcję wybrali nas w grudniu 2021 roku, udzielili nam kredytu zaufania. Mam nadzieję, że są zadowoleni z naszej pracy.

– Uda się w tej pracy przemycić interes naszej uczelni?
– Cały czas mam w pamięci to, że jestem studentką Politechniki Koszalińskiej i cieszę się, że mogę – mam nadzieję – z dobrej strony reprezentować uczelnię na arenie ogólnopolskiej. Sądzę przy tym, że jest to wyróżnienie także dla Politechniki Koszalińskiej. W porównaniu z tymi największymi politechnikami w kraju to mała, regionalna uczelnia. Powiem więc coś, co może zabrzmi nieskromnie: uważam, że możemy być dumni z tego, że studentka z Koszalina kieruje komisją branżową uczelni technicznych.

– Na czym polega codzienna działalność organizacji?
– Na początku kadencji ustaliliśmy plan działania, uaktualniamy go w trakcie spotkań. A projektów, które realizuje FUT jest naprawdę sporo. Tegoroczna pierwsza konferencja tematyczna dotyczyła organizacji imprez masowych. Wydarzenie zostało zorganizowane w marcu na Politechnice Warszawskiej. To pierwsza, zorganizowana w tej kadencji, konferencja stacjonarna.

– Skąd taka tematyka?
– Większość samorządowców nie miała w pandemii możliwości udziału w imprezach stacjonarnych. Trudno było więc także zdobyć doświadczenie przy organizacji takich imprez. Uznaliśmy, że trzeba to nadrobić. Ale mieliśmy też konferencję adresowaną do przedstawicieli kół naukowych. Chcieliśmy dotrzeć do tych studentów, którzy nie angażują się w działalność samorządu, a stawiają na pogłębianie zainteresowań w ramach kół naukowych. Mam nadzieję, że ten projekt będzie kontynuowany, bo do tej pory mieliśmy utrudniony kontakt z przedstawicielami kół naukowych. A przecież nasz cel jest wspólny: działanie na rzecz środowiska akademickiego.

– Wspieraniu kół służy też organizowany przez Forum Uczelni Technicznych konkurs KoKoN.
– Ten konkurs z reguły odbywa się w październiku i towarzyszy Gali Środowiska Studenckiego Forum Uczelni Technicznych. Koła naukowe mogą w różnych kategoriach zgłaszać zrealizowane pomysły. A kapituła konkursowa wybiera te najciekawsze. Chodzi rzeczywiście o wypromowanie działalności kół naukowych. Sama Gala to wielkie święto społeczności studenckiej, podczas którego następuje rozstrzygnięcie konkursów. Zwykle było kilka kategorii: najlepsza akcja charytatywna, najlepszy projekt dydaktyczny, najciekawsze przedsięwzięcie kulturalne, najlepszy kalendarz akademicki... Specjalną nagrodą wyróżniano tę osobę, która cieszy się największym autorytetem w środowisku studentów, a także tę, która okazała środowisku największe wsparcie. Tegoroczna gala odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej. Jeszcze dyskutujemy o tym, jakie będą kategorie.

– Wspomniała Pani o pandemii, która przez ostatnie dwa lata bardzo utrudniała życie. Mamy nowe, tragiczne okoliczności wiążące się z wojną na wschodzie Europy. Czy FUT stara się wspierać kolegów z Ukrainy, którzy podjęli studia na polskich uczelniach?
– Omawialiśmy ten temat podczas spotkania Rady Starszych, czyli towarzyszącego jednemu ze zjazdów spotkania przedstawicieli zrzeszonych uczelni. Rozmawialiśmy o tym, jak uczelnie radzą sobie z tą sytuacją, jakie działania podejmują samorządy, wymienialiśmy się pomysłami dotyczącymi wsparcia kolegów z Ukrainy. Staramy się wspierać projekty wolontariackie i akcje charytatywne. Objęliśmy patronatem koncert charytatywny „Studenci dla Ukrainy”, który zorganizował Parlament Studentów Politechniki Gdańskiej. Promowaliśmy też przygotowany przez Politechnikę Warszawską cykl warsztatów „za przyszłość waszą i naszą” adresowany bezpośrednio do studentów z Ukrainy. Jego celem była pomoc w przystosowaniu się do nowej sytuacji i rozpoczęciu nowego życia w Polsce.

– Kilka tygodni temu uczestniczyła Pani w obradach KRPUT. Co usłyszały od Pani osoby sprawujące najwyższą władzę w uczelniach technicznych?
– Nie boję się publicznych wystąpień, to wydarzenie było jednak dla mnie ogromnym wyzwaniem. Nie miałam wcześniej możliwości przemawiania przed gronem tak znamienitych osób. Zaprezentowałam prezydium FUT i komisję rewizyjną. Mówiłam o naszych dokonaniach i planach na przyszłość. Opowiedziałam o zgłoszonych przez nas uwagach dotyczących projektu zmian w Prawie o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, a także o organizowanych przez nas konkursach. Wspomniałam o projekcie „Inżynier - Lider zespołu”. To projekt, który pozwala studentom uczelni technicznych na zdobycie kwalifikacji miękkich, związanych z poznawaniem własnych umiejętności, tworzeniem i zarządzaniem zespołem, rozwiązywaniem konfliktów. Bardzo wspierała mnie Pani Prof. Danuta Zawadzka, rektor naszej uczelni. Pogratulowała mi wystąpienia, otrzymałam gratulacje także od innych osób.

– Obowiązków w organizacji studenckiej nie brakuje. Ma Pani czas dla siebie?
– Właśnie wybieram się do rodziców na ważne wydarzenie rodzinne. Ale mam na to tylko kilkanaście godzin, bo zaraz potem jadę na konferencję FUT. Czasu nie ma zbyt wiele, ale ja lubię aktywne życie. Studiuję, wciąż tańczę w Kaszubskim Zespole Pieśni i Tańca Bytów i śpiewam w zespole wokalnym, który działa w Kreślarni. Gdybym nie robiła nic, czułabym się bardzo zmęczona.


Aleksandra Zmuda Trzebiatowska

Ukończyła studia I stopnia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej (kierunek Logistyka). Aktualnie jest studentką I roku studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie. W 2018 roku została wiceprzewodniczącą Rady Studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych, rok później objęła funkcję przewodniczącej tej rady. W lipcu 2020 roku społeczność studencka powierzyła jej funkcję przewodniczącej Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej.

Od stycznia 2021 r. – przez rok – była członkinią prezydium Forum Uczelni Technicznych. W grudniu 2021 r. została wybrana na przewodniczącą FUT. Kadencja szefa organizacji trwa rok.