V edycja „Płomieni Zwycięstwa”, czyli „Koszalińskich spotkań z historią”
Opublikowano 09.05.2022 10:40

Dwa wydarzenia: gra miejska i Przegląd Piosenki „Nie tylko patriotycznej” otworzyły 8 maja br. o godz. 14 V edycję „Płomieni Zwycięstwa”, realizowanych w cyklu „Koszalińskie spotkania z historią”, a przez uczelnię w ramach projektu „Politechnika Koszalińska z historią”.

Partnerami Politechniki Koszalińskiej w organizacji miejskich obchodów zakończenia drugiej wojny światowej byli: koszaliński Urząd Miejski, Archiwum Państwowe (AP) w Koszalinie, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych (CSSP) w Koszalinie, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, 13. Darłowska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” im. Rudego i Hufiec ZHP Ziemi Koszalińskiej oraz Nadleśnictwo Manowo (NM).  

Gra miejska rozpoczęła się na terenie Archiwum Państwowego. Start poprzedziła odprawa uczestników, których powitała Katarzyna Królczyk, dyrektor AP, wspólnie z pracownikami oddziału. Drużyny musiały odwiedzić kilkanaście punktów, wykonać różne zadania i uzyskać potwierdzenie zaliczenia danego etapu. Końcowy etap znalazł się przed kampusem Politechniki Koszalińskiej. 

Oto wyniki gry miejskiej: I miejsce – zespół „Kotarbińskiego”, II miejsce – zespół „Dream Team”, III miejsce – zespół „Demony”. Wyróżnienia otrzymały zespoły: 13. Darłowska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” im. Rudego – Patrol I, 13. Darłowska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” im. Rudego – Patrol II oraz zespół „Bawarscy” i „Jednostka rowerowa”.

Przegląd odbył się w największej auli Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich 2. Zgromadził spore grono widzów i słuchaczy. Gości powitała rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. Organizatorami przeglądu byli harcerze ZHP i – współpracujący z uczelnią – zespół „Bez Pośpiechu”, który swoje korzenie ma w Darłowie. 

Uczestników oceniło jury w składzie: Jarosław Górny (przewodniczący), Wiesława Wasiuk, hm. Marta Nadolna, pełnomocniczka ds. Hufca i harcerka Jaśmina Wenta, wokalistka zespołu „Bez Pośpiechu”. A oto laureaci: I miejsce – Zespół Szkolnego Koła Muzycznego Szkoły Podstawowej w Darłowie; II miejsce – Zespół Wokalny Zdobywca 27. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Jerzego Kukuczki w Ostrowcu; III miejsce – Zespół Wokalno-Instrumentalny ze Szkoły Podstawowej numer 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie. Grand Prix przeglądu otrzymała wokalistka Dagmara Kleina z zespołu z Ostrowca. 

– Za sprawą formuły i obecności jury, przegląd ma profesjonalny wymiar – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Gratuluję uczestniczkom i uczestnikom. Dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami. To, co usłyszałam i to, co zobaczyłam naprawdę zapiera dech w piersi i łza kręci się w oku. Kiedy będziemy realizować kolejne konkursy, bo mamy takie plany, bądźcie z nami. 

Laureaci otrzymali puchary, wydrukowane w Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego oraz upominki i nagrody ufundowane przez uczelnię i sponsorów. Dh Mariusz Iwko, komendant 13. Darłowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Szare Szeregi” im. Rudego: – W przeglądzie wzięło udział siedemnaście podmiotów [zespołów i wokalistek – dop. red.], a rywalizacja była niezwykle zaciekła. Po kilku godzinach narady jury ogłosiło werdykt. Była to pierwsza edycja przeglądu, mamy nadzieję, że nie ostatnia, tym bardziej, że impreza, w odczuciu wszystkich, wypadła bardzo dobrze, na co wskazuje również wysoki poziom artystyczny występów.

O godz. 18 oficjalnie rozpoczęła się V edycja „Płomieni Zwycięstwa”. Wszystko działo się na dziedzińcu zewnętrznym kampusu przy ulicy Śniadeckich 2. Gości i uczestników, ze schodów wiodących do budynku głównego powitała prof. Danuta Zawadzka, oddając głos przedstawicielom instytucji i organizacji, które partnerowały uczelni w przygotowaniu przedsięwzięcia.
  
– Chcemy, aby ten dzień upamiętnił nie tylko zakończenie drugiej wojny światowej, ale także czas, w którym żyjemy – od siedemdziesięciu siedmiu lat możemy cieszyć się pokojem – podkreśliła rektor. – Przygotowaliśmy uroczystości, które mają charakter miejski. Zrobiliśmy to wraz z partnerami, teraz proszę o zabranie głosu ich przedstawicieli. 

Katarzyna Królczyk, dyrektor AP: – Archiwum Państwowe jako współorganizator, po raz czwarty aktywnie włączyło się w organizację „Płomieni Zwycięstwa”. W tym roku jesteśmy współorganizatorem gry miejskiej, która rozpoczęła się na dziedzińcu archiwum. Dla laureatów ufundowaliśmy nagrody. Przed Politechniką Koszalińską prezentujemy stanowisko z naszymi publikacjami i wystawę, która powstała z okazji 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Składają się na nią materiały z zasobów Archiwum Akt Nowych w Warszawie i zasobów naszego oddziału.

 Pwd. Anna Kuternoga, komendantka koszalińskiego Hufca ZHP: – Jak co roku, harcerze współorganizują obchody Dnia Zwycięstwa. Na placu przed kampusem postawiliśmy nasz zielony namiot. Tam na wszystkich czeka trochę kreatywnego myślenia i rozrywki. 

Zbigniew Izraelski, prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”: – Piąty raz witamy wszystkich pod „Ptakami” Władysława Hasiora. Piąty raz świętujemy zakończenie drugiej wojny światowej w Europie. Co ważne, nie cieszymy się z wojny, lecz z jej zakończenia. Przy współudziale kolegów z Trzebiatowa przygotowaliśmy poczęstunek grochówką. Cieszymy się również, że do naszego grona partnerów wydarzenia dołączyło w tym roku Nadleśnictwo Manowo, fundator pięknego drzewa, które wkrótce w gronie wszystkich współorganizatorów zakopiemy przed budynkiem uczelni. 

Dh Mariusz Iwko, komendant 13. Darłowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Szare Szeregi” im. Rudego, która działa od 1999 r.: – Przygotowaliśmy przegląd piosenki, a za kilkanaście minut rozpocznie się koncert naszego zespołu „Bez Pośpiechu”. W imieniu harcerzy, dziękuje wszystkim podmiotom, które sprawiły, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu. 

Kpt. Jarosław Barczewski, oficer prasowy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie: – Centrum wzięło udział w grze miejskiej. Uczestnikom przedsięwzięcia zaproponowaliśmy krótkie szkolenie z wykorzystaniem jednego z najnowocześniejszych trenażerów armaty przeciwlotniczej. Na placu prezentujemy sprzęt artyleryjski i jeden z systemów dowodzenia. To drobna ekspozycja naszych możliwości szkoleniowych, bardziej ku pokrzepieniu serc niż żeby w przyszłości używać tych elementów. Ponadto wewnątrz budynku znajduje się trenażer – symulator nauki prowadzenia ognia z karabinka.

Po tych wystąpieniach odbyło się wręczenie nagród w grze miejskiej, a następnie – zapowiedziany przez dh Mariusza Iwkę – koncert zespołu „Bez Pośpiechu”. Na dziedzińcu stanęły stanowiska: Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) Politechniki Koszalińskiej, Nadleśnictwa Manowo, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, koszalińskiego Hufca ZHP 
i Archiwum Państwowego oraz StowarzyszeniaKoszalińskie Przymierze, które promuje air soft w Polsce.

Słuchaczki UTW sprzedawały pyszne ciasta własnoręcznie upieczone, a dochód z wypieków trafił do specjalnej puszki przygotowanej przez kolejnego partnera imprezy – Fundację Nauka dla Środowiska. Ta sama organizacja, przypomnijmy, pomagała uczelni przy zbiórce wpłat za dzieła plastyczne podczas niedawnego „Kiermaszu prac plastycznych”, przygotowanego w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia przez Wydział Architektury i Wzornictwa. Tym razem zgromadzone środki – w wysokości 830,10 złotych – również zostaną przeznaczone na cele społeczne. 

Centrum Kultury 105 wsparło wydarzenie od strony technicznej, czyli przy nagłośnieniu koncertów oraz wieczornym podpaleniu rzeźby Władysława Hasiora. Uczestnicy „Płomieni Zwycięstwa” mogli odebrać okazjonalne i pamiątkowe przypinki. 

O godz. 19, przy współpracy Nadleśnictwa Manowo, odbyła się uroczystość wkopania w bliskim sąsiedztwie kampusu „Drzewka pokoju”. W tym wydarzeniu wziął udział również Piotr Jedliński, prezydent Koszalina i dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz. Przed budynkiem uczelni rośnie teraz grab pospolity (Carpinus betulus – Stegemanns Primus), który – jak podkreśliła Dagny Nowak-Staszewska z NM – „pospolity jest tylko z nazwy”. 

– Na tę okoliczność wybraliśmy gatunek grabu w specjalnej i pięknej odmianie – mówiła przedstawicielka nadleśnictwa. – To drzewo jest przez nas, leśników, nazywane „mocnym i niezłomnym”. Potrafi dopasować się do trudnych warunków klimatycznych. Uznaliśmy, że ten grab będzie najlepiej pasować do tego miejsca i do okoliczności, w jakich zostało zasadzone. Będzie pięknie rósł.  

Symboliczne rozpalenie rzeźby „Płonących Ptaków" Władysława Hasiora, sąsiadującej z kampusem uczelni, zwieńczyło o godz. 10 koszalińskie obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej. Plenerowa rzeźba, składająca się z orłów i bojowych rydwanów, jest rozpalana podczas ważnych uroczystości historycznych i patriotycznych, miejskich i okolicznościowych. W takt podniosłej muzyki, harcerze koszalińskiego Hufca ZHP dotknęli pochodniami stalowych rynienek zalanych płynem łatwopalnym, dokładnie tak, jak w swoim zamyśle artystycznym przewidział rzeźbiarz. 

fot. Adam Paczkowski