Ruszyła studencka pomoc Fundacji DKMS rejestrującej dawców szpiku kostnego. Po pandemicznej przerwie we wtorek (5 kwietnia br.) w trzech kampusach naszej uczelni - przy ul. Śniadeckich, Kwiatkowskiego i Racławickiej - rozpoczęła się stacjonarna akcja Helpers’ Generation, zachęcająca do wspierania osób chorujących na raka krwi.
Akcja potrwa trzy dni - do czwartku (7 kwietnia br.) w godzinach od 10. Do 14. Podczas tego wydarzenia zainteresowani studenci i wykładowcy mają szansę zarejestrować się i pomóc pacjentom chorym na nowotwory krwi. Formalności można dopełnić przy specjalnych stoiskach, które znajdują się przy głównych wejściach na uczelnię. Wśród wolontariuszy wspierających fundację są także studenci naszej uczelni.
– Sam proces rejestracji nie jest skomplikowany – podkreśla Barbara Zgrzebnicka, koordynatorka akcji z Fundacji DKMS, a zarazem studentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. – W naszych stoiskach można uzyskać rzetelne i szczegółowe informacje dotyczące tego, kto może zostać dawcą, jakie choroby wykluczają z bycia dawcą, o metodach pobrania, na jakiej podstawie dopasowuje się biorcę i dawcę. Można się również zarejestrować. Pomagamy wypełnić formularze, pobieramy wymazy śliny, która później zostaje wysłana do badania.
Pierwszego dnia udało się zarejestrować kilkunastu dawców. Wśród nich jest Wojciech Szyca, student trzeciego roku Wzornictwa. – To był impuls, zobaczyłem, że na uczelni jest stoisko więc skorzystałem z okazji i zapisałem się do bazy – podkreśla student. – Jestem świadomy swojej decyzji. Wiem, czym jest strata bliskiej osoby przez chorobę, więc jeśli mogę kogoś uratować i zmienić czyjeś życie, to chcę pomóc. Nigdy też nie wiadomo, co może się nam przytrafić w życiu.
Helpers’ Generation to rozpoczęta kilka lat temu na polskich uczelniach akcja Fundacji DKMS. Jej celem jest zaangażowanie społeczności akademickiej w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację oraz prowadzenie rejestracji dawców szpiku. W ramach poprzednich inicjatyw skierowanych do studentów z całej Polski, na uczelniach zarejestrowano ponad 130 tysięcy dawców, z czego ponad 1000 osób podarowało chorym pacjentom szansę na życie.