Kiermasz prac plastycznych pracowników i studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa (WAiW) oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku (z grup malarskich: „Kolory” i „Paleta”) odbył się 26 marca br. w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia. W zaledwie godzinę udało się zebrać 11.100 złotych. W drugiej części popołudniowego spotkania wystąpił zespół muzyczny „Bez Pośpiechu”.
Wśród autorów prac znaleźli się między innymi: dr hab. Alina Adamczak, prof. PK, dr Paulina Kminikowska, dr Monika Madej, dr Justyna Matysiak, Jolanta Kwarciak-Osiak, dr hab. Monika Zawierowska-Łozińska, prof. PK, dr Alina Ostach-Robakowska, Magdalena Sadłowska, Ewa Srnikova-Stramska, dr hab. Anna Szklińska, prof. PK, Witold Baranowicz, Tomasz Kopcewicz, Mateusz Rybarczyk i arch. Bartosz Warzecha.
Wydarzenia były kolejnymi elementami akcji „Politechnika Koszalińska dla Ukrainy”. Powołaliśmy pełnomocnika (dr. Romana Ardana) i zespół ds. wsparcia studentów z Ukrainy i ich rodzin (pod przewodnictwem dr. hab. Krzysztofa Wasilewskiego, prof. PK, prorektora ds. kształcenia) oraz przeprowadziliśmy „Zbiórkę dla Ukrainy” i cykl informacyjny #solidarnizukraina oraz #zaufaneinfo. Zostały także zorganizowane zajęcia dla dzieci ukraińskich, które poprowadzili studenci i wykładowcy kierunku Pedagogika. Również studenci zaangażowali się w wolontariat. Całe środowisko akademickie daje wyraz swojej solidarności z dotkniętymi wojną obywatelami Ukrainy.
W Kreślarni łącznie można było nabyć ponad 70 różnych prac, w tym: ceramikę, grafikę, obrazy, biżuterię, zdjęcia. Nabywcy otrzymali certyfikaty zakupu i autentyczności dzieła oraz pamiątkowe serduszka ceramiczne wykonane na WAiW. Dodatkowo można było kupić – w każdym szczególe misternie zbudowany – model statku (znalazł nabywcę), który podarowała grupa „Bez Pośpiechu”. Zebrana kwota zostanie teraz przekazana na wsparcie edukacyjne Ukrainek i Ukraińców, którzy w Koszalinie znaleźli schronienie przed agresją Rosji.
Prace wyeksponowane zostały na sztalugach i stołach, zgodnie z zamysłem aranżacyjnym dr hab. Katarzyny Radeckiej, prof. PK, dziekan WAiW. Poza prof. Katarzyną Radecką, gości powitała rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. Władze uczelni reprezentował także prof. Krzysztof Wasilewski. Obecny był dr Roman Ardan.
– Witam państwa na wydarzeniu unikatowym – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Od początku wojny w Ukrainie, Politechnika Koszalińska organizuje szereg różnych działań pomocowych. Studenci inicjują lub włączają się w akcje, które niosą wsparcie naszym ukraińskim siostrom i braciom. – Zwykle ludzie tworzą wyjątkowość sytuacji i tak jest w przypadku tego kiermaszu – podkreśliła rektor. – Wspaniali artyści zaoferowali swoje prace, które jestem przekonana, że znajdą nabywców.
Prof. Katarzyna Radecka, występująca również w roli kuratora, opowiedziała pokrótce o poszczególnych pracach i wyjaśniła zasady ich nabycia, ale przedtem również powitała gości – Dziękuję państwu za zainteresowanie i przybycie na nasz kiermasz. Cieszę się, że tak liczne grono dobroczyńców i darczyńców zebrało się dzisiaj w Kreślarni.
W organizację wydarzenia zaangażowanych było kilka jednostek uczelni, w tym: Wydział Architektury i Wzornictwa, Biuro Komunikacji Społecznej Politechniki Koszalińskiej, klub Kreślarnia i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Partnerem była Fundacja Nauka dla Środowiska, której przedstawiciel Piotr Jaśkiewicz, również był obecny na kiermaszu.
Po jego zakończeniu na scenie klubu wystąpił zespół „Bez Pośpiechu”, który swoimi nastrojowymi koncertami uświetnia niektóre wydarzenia organizowane przez uczelnię. Tym razem w repertuarze grupy znalazły się ukraińskie piosenki ludowe i polska poezja śpiewana. Przejmujący wstęp stanowił artystyczny i symboliczny wyraz wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim. – Projekt koncertu dla Ukrainy narodził się pierwszego dnia wojny – mówił Artur Hamerling, prowadzący zespół „Bez Pośpiechu”. – Podczas prób uznaliśmy, że musimy coś zrobić. Nagraliśmy ukraińską piosenkę ludową, która otworzyła ten koncert. To był początek. Nikt z nas nie znał języka ukraińskiego, kultura ukraińska była nam w zasadzie obca. Teraz wszystko się zmieniło.
Na scenie wystąpiły uczennice i harcerki: Jaśmina Wenta, Hania Iwko, Oliwia Michalak, Amelia Sawicka, Maja Breszka, Lena Kierszniewska. W wykonaniu utalentowanych wokalistek, przy akompaniamencie gitar, mogliśmy usłyszeć piosenki i pieśni ukraińskie oraz autorskie, a także poezję Zbigniewa Herberta. Przekładów pieśni ukraińskich na język polski dokonał Artur Hamerling.
Wojciech Sokołowski, pełnomocnik rektora ds. Legii Akademickiej, członek – współpracującego z uczelnią – Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”, ale tego wieczoru przede wszystkim konferansjer prowadzący koncert, przypomniał, że zespół „Bez Pośpiechu” dwa lata temu koncertował w Baligrodzie, biorąc udział w misji zbierania funduszy na odbudowę i odnowienie wnętrza tamtejszej cerkwi. Kolejny koncert planowany jest na wrzesień tego roku.
Kiermasz i koncert zorganizowane w Kreślarni były szeroko relacjonowane przez media, nie tylko koszalińskie. O wydarzeniach poinformowało między innymi Radio Koszalin: https://prk24.pl/59283978/za-nami-pierwszy-kiermasz-artysci-politechniki-koszalinskiej-dla-ukrainy-zdjecia?fbclid=IwAR2o9VXCK1A5FY3Z9EMXa3OPHZUex86sb2qrLD1ZSOghkbjOy2cSx0zzJhs
fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska