M-ERA.NET 3 Call 2022 to konkurs na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące nauki o materiałach i inżynierii materiałowej.
Tematyka konkursu obejmuje:
- Materials for energy;
- Innovative surfaces, coatings and interfaces;
- High performance composites;
- Functional materials;
- New strategies for advanced material-based technologies in health applications;
- Materials for electronics.
UWAGA: do sieci M-ERA.NET należy zarówno Narodowe Centrum Nauki (NCN), jak i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Do NCN mogą wnioskować naukowcy z Polski, których projekty spełniają kryterium badań podstawowych (TRL 1-4). Udział partnera przemysłowego z Polski nie jest wymagany.
Celem konkursu jest wspieranie badań nad materiałami i innowacji obejmujących w szczególności niskoemisyjne technologie energetyczne oraz badania nad materiałami na potrzeby przyszłych technologii produkcji akumulatorów, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu i Celami Zrównoważonego Rozwoju.
O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musi mieć co najmniej stopień naukowy doktora.
Konkurs umożliwia współpracę międzynarodową z Austrią, Belgią, Brazylią, Bułgarią, Chorwacją, Czechami, Estonią, Finlandią, Francją, Hiszpanią, Izraelem, Kanadą, Koreą Południową, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Niemcami, Republiką Południowej Afryki, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Tajwanem, Turcją oraz z Węgrami. Niektóre kraje uczestniczą w programie tylko regionalnie (więcej informacji na temat wytycznych agencji zagranicznych biorących udział w konkursie dostępne na stronie internetowej programu: Participating countries/regions Call 2022)
Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są w ogłoszeniu.
Do NCBR mogą być składane wnioski, które zaczynają się od TRL 3-6, a kończą na TRL 5-8. Wymagane jest uczestnictwo polskiego partnera przemysłowego.
Celem programu jest koordynacja badań naukowych i prac rozwojowych, co przyczyni się do zbudowania silnego środowiska naukowego i wzmocnienia europejskiej gospodarki dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów i technologii materiałowych. Międzynarodowe projekty finansowane w ramach M-ERA.NET 3 będą łączyć badania materiałowe z potrzebami przemysłowymi poprzez stymulowanie nowych produktów i procesów produkcyjnych oraz rozwijanie synergii, które mogą być bardzo skuteczne w osiąganiu symbiozy przemysłowej.
O finansowanie mogą się starać konsorcja (przedsiębiorstwo + organizacja prowadząca badania i upowszechniająca wiedzę).
Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są w ogłoszeniu.
Dodatkowe informacje dostępne są również na stronie sieci M-ERA.NET