Kwiaty i Izba Pamięci dla uczczenia „Marszu Śmierci”
Opublikowano 07.02.2022 08:12

Przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej i rekonstruktorzy w historycznych mundurach, znaleźli się w grupie osób, które 5 lutego br., przy pomniku poświęconym jeńcom Stalagu Luft IV w Modrolesie, wzięły udział w uroczystościach związanych z 77. rocznicą „Marszu Śmierci”. Uczelnię reprezentowali: dr hab. Krzysztof Wasilewski prof. PK, prorektor ds. kształcenia i Wojciech Sokołowski, odpowiadający za współpracę Politechniki Koszalińskiej z Bałtyckim Stowarzyszeniem Miłośników Historii „Perun”.

Stalag Luft IV powstał w okolicach Tychowa wiosną 1944 r. Przebywało w nim prawie 10 tys. alianckich lotników, głównie Amerykanów, ale także 60 Polaków. W lutym 1945 r. obóz został ewakuowany w głąb Niemiec. Chorych jeńców przewieziono transportem kolejowym, pozostali, często chorzy, bez jedzenia, w zimnie, musieli przejść 1.000 km. 1.300 alianckich lotników nie przeżyło tego „Marszu Śmierci”.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, instytucji i organizacji pozarządowych. Wojskową asystę wystawiło Centrum Szkolenia Sił Powietrznych z Koszalina. Po Marszu Pamięci, pod pomnikiem na stacji kolejowej w Podborsku, spoczęły kwiaty.

Po ceremonii, w tychowskim Liceum Ogólnokształcącym, oficjalnie otwarta została Izba Pamięci Stalagu Luft IV i losów alianckich więźniów wojennych w Tychowie.