Politechnika Koszalińska podpisała umowę o współpracy z gminą Biesiekierz. Podczas spotkania, które odbyło się 3 lutego br., strony reprezentowali: dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor i Tomasz Hołowaty, zastępca wójta Gminy Biesiekierz oraz dr hab. inż. Jerzy Korczak, prof. PK i dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, współinicjator nowatorskiego projektu, który uczelnia będzie realizować wspólnie samorządem Biesiekierza i innymi partnerami.
W porozumieniu czytamy: „Uwzględniając potrzebę realizacji procesu badawczego jednostek samorządu terytorialnego i wyposażenia studentów w niezbędny zakres rzetelnej wiedzy o realiach funkcjonowania tych jednostek, strony (...) zamierzają ze sobą ściśle współpracować”. Oto zakres współdziałania: realizacja projektów badawczych i dydaktycznych oraz zawodowych praktyk studenckich; umożliwienie studentom aktywnego współuczestniczenia w bieżącej działalności gminy; wsparcie procesu przygotowania przez studentów projektów i prac dyplomowych.
Na horyzoncie pojawił się pierwszy projekt. – Zakłada on współpracę z przedsiębiorcą z branży gospodarki odpadami, firmą Ekosan z gminy Świeszyno, który jest operatorem gminnym w Biesiekierzu – powiedział prof. Jerzy Korczak.
Chodzi o to, żeby sprawdzić dokładnie, ilu mieszkańców, w jaki sposób segreguje śmieci i jak ten proces przebiega.
– Porozumieliśmy się z Wydziałem Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji w sprawie zaprojektowania instalacji do segregacji – dodał Jerzy Korczak. – Zrobi to dziekan wydziału, profesor Robert Sidełko. Patent chcemy potraktować jako modułowy element do segregowania śmieci. Element będzie można duplikować do innych gmin o charakterze wiejskim.
– Strony umowy mają indywidualne cele – przypomniał Tomasz Hołowaty. – Dla nas to jest przede wszystkim poprawa efektywności gospodarki odpadami. Ostatnie podwyżki cen, spowodowane czynnikami obiektywnymi, niezależnymi od gminy, spowodowały duże niezadowolenie wśród mieszkańców. Mamy nadzieje, że analiza sytuacji pozwoli nam dobrać jak najlepsze warunki dla przedsiębiorców, którzy wezmą udział w przetargu, a później będą świadczyć usługi. W dyskusji o gospodarce odpadami dostrzegamy też brak wiedzy o mechanizmach jej działania. Mieszkańcy o wielu rzeczach nie wiedzą. Tak więc liczymy na to, że ta analiza pozwoli nam dotrzeć do mieszkańców z dobrze skonstruowaną akcją informacyjną.
fot. Magda Pater