W 30-osobowym składzie nowo utworzonego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego znalazło się dwoje studentów Politechniki Koszalińskiej – Natalia Petruk, studentka pierwszego roku Europeistyki na Wydziale Humanistycznym i Norbert Skórzewski, student trzeciego roku Zarządzania Wydziału Nauk Ekonomicznych.
– Do sejmiku młodych, który liczbą radnych odpowiada sejmikowi wojewódzkiemu, rekomendacje dla kandydatów mogły składać różne środowiska, młodzieżowe rady miejskie, szkoły wyższe, organizacje studenckie, pozarządowe i inne podmioty działające na terenie województwa - wyjaśnia Stanisław Wziątek, wicemarszałek województwa. – Poprzez analizę kandydatur, z tych rekomendacji, których napłynęło w sumie aż sześćdziesiąt sześć, komisja wyborcza powołana przez zarząd województwa wybrała trzydzieści osób. Wśród nich właśnie znaleźli się przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej.
– Mam zacięcie dziennikarskie, interesuję się sprawami regionu – deklaruje Norbert Skórzewski. – Kiedy dowiedziałem się o Młodzieżowym Sejmiku postanowiłem spróbować, ponieważ daje to możliwość wpływu na to, co dzieje się wokół nas. Młodzi mają głos, który jest ważny. Myślę także, że to świetna przestrzeń do zdobycia doświadczenia, nabrania pewności siebie w wystąpieniach publicznych i nauki samorządności na wyższym szczeblu niż studencki.
– Ogólnie w samorządzie młodzieżowym działam od pięciu lat, obecnie na swoim wydziale jestem także w Radzie Studentów – wyjaśnia Natalia Petruk. – Mój dziadek był społecznikiem, zaangażowanym w sprawy lokalne. Imponowało mi to, więc sama postanowiłam pójść śladami dziadka. Działalność w samorządzie jest bardzo satysfakcjonująca. Uczymy się nie tylko bronić swojego zdania, ale również umiejętności przydatnych w życiu codziennym, czyli na przykład, jak załatwić sprawę w urzędzie czy poprawnie wypowiedzieć się na forum.
Z uwagi na ogłoszenie przez Komisję Europejską, a w ślad za tym przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego rok 2022 – Europejskim Rokiem Młodzieży, samorząd województwa chce wzmocnić rolę Młodzieżowego Sejmiku poprzez między innymi współpracę gremium z młodzieżowymi radami miast i gmin.
Ponadto realizowane będą zadania z obszarów polityki społecznej: podnoszenie kompetencji społecznych; włączenie społeczne; promocja ekonomii społecznej, rozwoju przedsiębiorczości młodych w oparciu o zieloną i cyfrową transformację gospodarki; aktywizacji potencjału młodzieży i młodych ludzi dorosłych, zwiększającą ich przywiązanie do regionu; wsparcia psychologiczno-pedagogicznego; przedsiębiorczości młodych osób.
– Młodzi ludzie są nie tylko przyszłością, lecz przede wszystko teraźniejszością – dodaje Stanisław Wziątek. – W naszych działaniach bardzo wiele miejsca i środków poświęcamy na rozwój młodych ludzi. Dotyczy to oczywiście edukacji, ale także kultury, nauki, sportu.
Zachodniopomorskie jako pierwsze w kraju, już w 2004 r. powołało jednostkę samorządową wspierającą młodzież: Sekretariat ds. Młodzieży, a w 2005 r. utworzyło Radę Młodzieży, która – przed pandemią – angażowała się w sprawy regionu, promowaniem idei aktywności i przyczyniała się do budowy społeczeństwa obywatelskiego wśród ludzi młodych. Zadania te – i wiele innych – przejmie Młodzieżowy Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, którego pierwsze posiedzenie, z wręczeniem radnym aktów nominacyjnych, odbyło się na początku stycznia br.