Jest doktorat, będą patenty
Opublikowano 11.01.2022 14:43

„Analiza przemieszczania materiału w strefie mikro- i nanoskrawania diamentowym ziarnem ściernym” to tytuł rozprawy, przygotowanej przez mgr inż. Martę Kordowską. Rozprawa przyniosła autorce stopień doktora. Obrona odbyła się we wtorek (11 stycznia br.) na Wydziale Mechanicznym. Gratulujemy!

Praca doktorska dotyczyła analizy przemieszczeń materiałów kruchych na przykładzie szkła w strefie mikro- i nanoobróbki. Do tego celu doktorantka sama zbudowała specjalne stanowisko badawcze. Przebadała m.in. mechanizmy odkształceń i przemieszczeń materiałów w strefie obróbki.

Promotorem rozprawy był prof. dr hab. inż. Jarosław Plichta, promotorem pomocniczym zaś dr inż. Wojciech Musiał. – Jestem bardzo zadowolony z realizacji tematu przez doktorantkę oraz dokonań, które osiągnęła podczas badań – podkreśla prof. dr hab. inż. Jarosław Plichta, dodając, że temat rozprawy doktorskiej był kontynuacją prac, które prowadził dr inż. Wojciech Musiał. - Tyle tylko, że pan doktor prowadził badania poddając skrawaniu ceramikę, a Pani Marta szkło. To jest trudniejszy w obróbce materiał, ponieważ szkło po całym procesie musi zostać przeźroczyste.

W ocenie promotora, doktorantka wykazała się ogromną dociekliwością, kreatywnością w prowadzeniu badań. – Efektem była bardzo obszerna praca. Warto dodać, że prowadzone badania dały podstawę do uzyskania patentu, trwa również procedura w sprawie uzyskania kolejnego – dodaje prof. Jarosław Plichta.

Efekt pracy doktorantki został bardzo dobrze oceniony przez recenzentów: dr. hab. inż. Mariusza Deję, prof. Politechniki Gdańskiej oraz dr. hab. inż. Marcina Gołąbczaka, prof. Politechniki Łódzkiej.

Fot. Adam Paczkowski