Terminale informacyjne, specjalistyczne oprogramowanie, a także biurka elektryczne z pętlami indukcyjnymi ułatwiające niedosłyszącym odbiór dźwięku – to tylko niektóre udogodnienia, które z myślą o osobach z niepełnosprawnościami udało się wprowadzić na uczelni dzięki funduszom z programu: „Dostępna uczelnia – Politechnika Koszalińska”. Realizacja projektu trwa od początku 2021 r.
Celem całego przedsięwzięcia jest poprawa warunków studiowania osób z niepełnosprawnością oraz ich wsparcie w procesie kształcenia.
Związane z tym działania zakładają likwidację barier architektonicznych, zakup sprzętu ułatwiającego osobom z niepełnosprawnością zdobywanie wiedzy, a także wdrożenie procedur normujących proces kształcenia. Przewidziano także organizację alternatywnych zajęć dla osób z niepełnosprawnościami (m.in. z wychowania fizycznego) oraz kompleksowe szkolenia dla kadry uczelni podnoszące świadomość o niepełnosprawności.
Realizację projektu podzielono na dwa etapy. Pierwszy, pod nazwą ścieżka mini, był wdrażany w okresie od stycznia do grudnia 2021 r. Realizacja drugiego, bardziej obszernego etapu (ścieżka midi) potrwa w okresie od stycznia 2022 r. do października 2023 r.
Wartość całego zadania przekracza 4,9 mln złotych (większość tej kwoty to dofinansowanie z Unii Europejskiej - ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020).
Sprzęt sportowy i specjalne biurka
Koordynacją realizacji projektu zajmuje się powołane kilka miesięcy temu Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Politechniki Koszalińskiej. Wraz z początkiem jego działalności, zainicjowano również doposażanie uczelni w sprzęt pozwalający zlikwidować bariery architektoniczne oraz wspomagający proces nauki studentów z niepełnosprawnością. W 2021 roku realizowany był pierwszy etap projektu – ścieżka mini.
– Doposażone zostały sale wykładowe, zakupiliśmy też projektory multimedialne. Następnie wyposażyliśmy sale gimnastyczne w rowerki stacjonarne poziome, które posiadają specjalne oparcie zapewniające bezpieczeństwo ćwiczącym, materace, a także hantle – podkreśla Kornelia Matecka, pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych. – Ścieżka mini umożliwiła też modernizację trzech toalet w kampusie przy ulicy Racławickiej i dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
W kolejnych miesiącach Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Politechniki Koszalińskiej przygotowało udogodnienia dla osób niedosłyszących. Dzięki dofinansowaniu z unijnego projektu zakupiono 8 biurek elektrycznych z pętlami indukcyjnymi. To system, który umożliwia osobie niedosłyszącej odbiór wyraźnego dźwięku przez cewkę telefoniczną (jest w nią w wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy). Specjalne biurka zainstalowano w każdym Biurze Obsługi Studenta w trzech kampusach uczelni, w Szkole Doktorskiej oraz w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia.
Będzie bezpieczniej
Jednym z głównym celów projektu „Dostępna uczelnia – Politechnika Koszalińska” jest wyrównywanie szans w dostępności do informacji. Dlatego, na korytarzach kampusów przy ulicy Śniadeckich oraz Kwiatkowskiego zostały zamontowane multimedialne terminale informacyjne wspomagające orientację w budynkach uczelni. Wybrane sale wykładowe zyskały telewizory z minikomputerami, kamerki internetowe o wysokiej rozdzielczości, a także specjalistyczne oprogramowania udźwiękowiające i powiększające.
– To udogodnienia, które umożliwiają i ułatwiają studentom z niepełnosprawnością naukę zdalną oraz obsługę komputera – tłumaczy Kornelia Matecka.
Do potrzeb osób słabowidzących zostały dostosowane: strona internetowa uczelni oraz system rekrutacji. Działania w ramach projektu koncentrowały się także na poprawie bezpieczeństwa studentów (zakupione zostały urządzenia do blokowania drzwi i krzesła ewakuacyjne). Pomyślano również o podniesieniu kompetencji oraz wiedzy o niepełnosprawności. W związku z tym zorganizowano dwa szkolenia: „Wiedza o Niepełnosprawności" (kadra administracyjna), "Zarządzanie Uczelnią" (kadra zarządzająca).
– Pierwszy etap projektu był realizowany na różnych płaszczyznach – podsumowuje dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich – udało się zrealizować założenia i dzięki temu sprawić, że nasza uczelnia staje się bardziej dostępna dla studentów z niepełnosprawnościami.
Ścieżka midi realizowana od stycznia 2022 r. zakłada m.in. budowę windy w kampusie przy ulicy Racławickiej.
fot. Adam Paczkowski
Na zdjęciu: w ramach realizacji projektu zakupiono m.in. nowe wyposażenie sal gimnastycznych (podczas ćwiczeń student Wydziału Mechanicznego Aleksander Waszak).