Od roku akademickiego 2021/2022 Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej kształci przyszłych inżynierów na potrzeby działającej w Słupsku spółki należącej do skandynawskiego potentata w produkcji ciężarówek i autobusów.
Współpracę zapoczątkowało trójstronne porozumienie, które 29 czerwca 2021 r. w słupskim ratuszu podpisali przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej, a także firmy Scania Production SA w Słupsku oraz władz samorządowych Słupska. Politechnikę Koszalińską reprezentowali: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński. Ponadto uczestniczyli w nim przedstawiciele spółki Scania Production SA: Leszek Chudy, prokurent i Gustav Frederik Tham, członek zarządu firmy.
Potrzeba nowych kadr
Porozumienie dotyczyło kształcenia absolwentów słupskich szkół średnich i pracowników firmy Scania Production Słupsk w specjalności Inżynieria Procesów Wytwarzania na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. W ramach projektu, przyszli inżynierowie studiujący w trybie niestacjonarnym na Politechnice Koszalińskiej mają opłaconą przez Scanię naukę. Firma zagwarantowała im także etat w zakładzie produkcyjnym w Słupsku zajmującym się przede wszystkim produkcją autobusów.
Prof. Danuta Zawadzka podkreśliła, że projekt przyniesie korzyści wszystkim partnerom. Pozwoli wykształcić ludzi, którzy będą mogli wykorzystać swoje umiejętności i dzięki etatowi w Scanii będą mogli rozwijać swoją karierę. – To inwestycja w kapitał ludzki. Chcemy rozwijać tę współpracę – dodała pani rektor.
Dziekan prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński ocenia, że Wydział Mechaniczny spełnia oczekiwania firmy Scania co do kompetencji, wiedzy i umiejętności jakie pracownicy tego przedsiębiorstwa uzyskają podczas studiów na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Stanie się to dzięki wykwalifikowanej kadrze badawczo-dydaktycznej i przy wykorzystaniu nowoczesnych pracowni laboratoryjnych Wydziału.
- Dzięki tej współpracy będziemy mogli rozwijać wiedzę i umiejętności naszych inżynierów oraz wspomagać młodych ludzi w naszym regionie. Ponadto przed nami rysują się nowe wyzwania, które narzuca rynek motoryzacyjny. Chodzi o napęd elektryczny lub hybrydowy, które są coraz bardziej popularne. Do tego potrzeba nowej kadry, która wspólnie z nami będzie się rozwijać – podkreślił Leszek Chudy, prokurent słupskiej spółki.
Studia połączone z praktyką
W lecie 2021 roku odbyła się rekrutacja studentów na I rok studiów. Edukację połączoną z pracą w słupskim oddziale Scanii zaoferowano piętnastu osobom. Dziesięć z nich to dotychczasowi pracownicy Scanii. Pięciu osobom zatrudnienie zaoferowano w ramach realizacji projektu „Studiuj ze Scanią”. Studenci, poza zdobytą wiedzą teoretyczną, mogą też odbywać zajęcia praktyczne w ramach zatrudnienia w słupskiej firmie. W październiku 2021 roku skierowani przez słupską firmę studenci rozpoczęli studia na naszej uczelni. Jednym ze studentów, który rozpoczął naukę i podjął pracę w słupskiej firmie, jest Przemysław Leśniak. O ofercie dowiedział się od brata, który jest wieloletnim pracownikiem firmy Scania Słupsk SA. Przyznaje, że została przed nim otwarta nowa droga gwarantująca pracę w renomowanej firmie i możliwość zdobywania edukacji na poziomie studiów wyższych, a w przyszłości, po zdobyciu dyplomu – również szansa na awans zawodowy. Dodaje, że udało mu się przebranżowić. Jego wykształcenie i dotychczasowe zainteresowania dotyczyły gospodarki leśnej. – Znalazłem nową pracę i możliwość podnoszenia kwalifikacji – dodaje.