Osiem wydawnictw, które warto mieć w swojej biblioteczce
Opublikowano 31.12.2021 09:43

Biuro Komunikacji Społecznej (BKS) Politechniki Koszalińskiej, przy współpracy innych jednostek uczelni, w mijającym roku przygotowało osiem publikacji. Koniec roku to dobry czas na podsumowanie pracy wydawniczej BKS.

Album fotograficzny
Pierwszą publikacją był – pierwszy w nowym cyklu – album fotograficzny „Tradycja i nowoczesność”. Starannie zaprojektowany i opracowany, bogato zilustrowany, stanowi kompletną wizytówkę uczelni.  Na łamach wydawnictwa, obok zdjęć Adama Paczkowskiego i Marcina Torbińskiego, fotografów związanych z Politechniką Koszalińską, znalazły się również prace nagrodzone i wyróżnione w uczelnianym konkursie fotograficznym „Mam oko na Politechnikę Koszalińską”. Album został wydany z myślą o tegorocznym święcie uczelni, które zwykle obchodzimy 8 czerwca. Ta wyjątkowa okazja wymagała uroczystej oprawy. Publikacja prezentuje uczelnię w szerokim przekroju, obejmującym takie aspekty jej działalności jak: historia, tradycja, nowoczesność i współczesność.

Nad albumem pracowały graficzki BKS: Magdalena Piłaszewicz i Justyna Horków.
– Punktem zaczepienia i inspiracją do stworzenia layoutu była dla mnie magia liczby cztery, która pojawia się w publikacji – wyjaśnia Magdalena Piłaszewicz. – To cztery żywioły aktywności Politechniki Koszalińskiej, cykliczność przyrody, obiekty uczelniane. Projektując, miałam na uwadze zachowanie spójnego wizerunku uczelni. Chciałam również pokazać urokliwe otoczenie, sprzyjające nauce i aktywnemu wypoczynkowi. Całość liczy ponad sto stron, w formacie 21 na 21. – W albumie znalazło się ponad sto zdjęć, a także grafiki – mówi Justyna Horków.
– Zrezygnowaliśmy z tekstów, jest ich naprawdę mało, fotografie mówią same za siebie. Myślę, że przez odpowiedni wybór prac udało się nam pokazać to, co dla uczelni jest charakterystyczne – szeroko pojęte zróżnicowanie. W tej różnorodności jest coś odświeżającego. W 2022 r. ukaże się kolejna edycja albumu, z nowymi zdjęciami. Prace nad wydawnictwem już trwają.

 

Dwa informatory
BKS, przy pomocy między innymi Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością, przygotowało nowoczesny w formie i przejrzysty w treści „Informator dla studentów z niepełnosprawnością”. W nowym roku publikacja będzie dostępna w formie drukowanej, w ograniczonym nakładzie i dystrybuowana wśród studentów, kandydatów na studia i pracowników, a w wersji pdf jest już umieszczona na stronie głównej uczelni – tu.koszalin.pl. Informator zawiera kompendium wiadomości, które mogą być pomocne w nauce, pracy i codziennym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością. – Chciałam stworzyć publikację, która w jasny i przejrzysty sposób przedstawi akty prawne, spis form pomocy i programów – tłumaczy Marcelina Marciniak z BKS. – Jednocześnie informator spełnia funkcję praktyczną. Można w nim znaleźć wskazówki, jak szybko i sprawnie załatwić daną sprawę na uczelni.

Drugim informatorem był „Informator dla kandydatów na studia”, opracowany przy współpracy wszystkich jednostek uczelni, na podstawie między innymi informacji dostarczonych przez wydziały, Szkołę Doktorską i Filię w Szczecinku. To swego rodzaju pozycja obowiązkowa dla młodzieży, która chce rozpocząć swoją przygodę ze studiowaniem na Politechnice Koszalińskiej. Zawiera informacje o wszystkich kierunkach i specjalnościach, najważniejsze reguły rekrutacji na studia, takie jak: zasady przyjęć, przedmioty preferowane, niezbędne w tym procesie dokumenty. Informator przybliża funkcjonowanie uczelni i możliwości, jakie daje studiowanie.

 

Przegląd projektów naukowo-badawczych
„Sprawdź, co się dzieje w nauce” – to publikacja, która opisuje projekty, badania i ich wyniki oraz wdrożenia, a także najważniejsze wydarzenia z życia naukowego uczelni. Ponadto prezentuje sylwetki naukowców. Stanowi roczne (w tym przypadku dotyczące 2020 r.) podsumowanie działań w zakresie nauki. Ma na celu popularyzację nauki i prezentację projektów badawczych, które realizują naukowcy Politechniki Koszalińskiej. Nad wydawnictwem czuwał dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej. To pierwsza tego typu publikacja, podsumowująca dotychczasowe działania naukowe.

Większość artykułów do nowego wydawnictwa przygotował Jarosław Jurkiewicz z BKS. – Bardzo zależało nam na tym, by o badaniach, którymi w zaciszu pracowni zajmują się naukowcy z naszej uczelni, dowiedzieli się mieszkańcy miasta i regionu – tłumaczy. – Bo większość z nas nie ma chyba świadomości, jak ciekawe i nowoczesne badania prowadzą nasi naukowcy. Starają się np. udoskonalić technologię budowanych domów, by były trwalsze, a równocześnie nie zużywały tak dużej ilości energii. Opracowują nowe technologie i udoskonalają materiały wykorzystywane w medycynie i w ten sposób wspierają lekarzy, którzy niosą pomoc osobom cierpiącym na skomplikowane schorzenia. Chodzi np. o przygotowanie implantów czy materiałów do leczenia uzębienia. Wspierają przemysł, który potrzebuje nowoczesnych narzędzi do produkcji mebli czy części samochodowych. Opracowują nowoczesne technologie przechowywania żywności. Ale też prowadzą badania w zakresie ekonomii, zarządzania czy historii.

Katalog „Sprawdź, co się dzieje w nauce” jest adresowany do wszystkich mieszkańców, w tym w szczególności do przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z Politechniką Koszalińską i realizowanymi na uczelni obszarami badań naukowych. Zamysłem inicjatorów jest, by wydawnictwo ukazywało się cyklicznie. Dzięki temu powstanie kompletny przegląd badań prowadzonych na Politechnice Koszalińskiej, ale też wdrożeń i patentów rejestrowanych przez jej pracowników.

 

„Na Temat” przed jubileuszem
BKS dba o to, by każdego roku ukazało się „Na Temat – Pismo Politechniki Koszalińskiej”. W 2021 r. wyszedł już 59. numer rocznika, który ukazuje się od 1997 roku. Czasopismo opisuje najważniejsze wydarzenia dotyczące uczelni. Odnotowujemy sukcesy jej pracowników i studentów. Piszemy o prowadzonych na uczelni badaniach naukowych i o współpracy z przedsiębiorstwami i samorządem lokalnym. Piszemy o roli, jaką uczelnia spełnia w edukacji najmłodszych mieszkańców i osób, które zakończyły już zawodową aktywność.

Prezentujemy całe bogactwo studenckich pasji: od gier komputerowych, przez żagle, po taniec i śpiewanie. Staramy się, by nie umknęło nam żadne wydarzenie kulturalne, którego organizację wspierają przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej. Mamy świadomość misji uczelni, dlatego w tym roku magazyn zyskał nową szatę graficzną, której autorką jest Justyna Horków. – Layout powstał po kilku rozmowach z Jarkiem – wyjaśnia Justyna. – Jego wizja wydawnictwa była i jest bardzo spójna. Ponieważ zwiększyła się wielkość tekstów, największym wyzwaniem było przygotowanie projektu, który będzie miał powietrze, przestrzeń. Fotografie stanowią nieodłączną i bardzo ważna część pisma, dlatego chciałam je silniej wyeksponować. W rezultacie udało się stworzyć konsekwentną propozycję, również kolorystycznie, zgodną z wcześniejszą księgą znaku uczelni. „Na Temat” zyskało harmonijne połączenie nowoczesnego designu z ponadczasowym layoutem.

– Staramy się, by czasopismo było traktowane jako źródło informacji o tym, co dzieje się na Politechnice Koszalińskiej – tłumaczy Jarosław Jurkiewicz, który pełni funkcję redaktora naczelnego „Na Temat”. – Ale chcemy też, by stało się ono nowoczesną formą kroniki uczelnianej, do której będą mogli sięgać potomni.

Obecnie trwają prace nad 60. wydaniem „Na Temat”. Będzie też okazja do świętowania innego jubileuszu. Mija bowiem 25 lat od ukazania się pierwszego numeru pisma. Ta okoliczność sprawia, że jest ono jednym z najdłużej ukazujących się periodyków Politechniki Koszalińskiej. W najnowszym wydaniu podejmiemy próbę przypomnienia historii pisma. Stanie się ono jednak przede wszystkim okazją do posumowania wydarzeń 2021 roku.

 

Historia COP i „Biuletyn...”
Publikacja „Z dziejów Centralnego Okręgu Przemysłowego” zawiera materiały z konferencji pod tym samym tytułem, zorganizowanej 26 lutego 2021 r. na Politechnice Koszalińskiej, przy współpracy wielu różnych podmiotów. Stanowi wierne odzwierciedlenie tego, czego przygotowane online wydarzenie dotyczyło – historii Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) pokazanej dosłownie, ale także przez rozmaite pryzmaty. Wydawnictwo zostało dodatkowo wzbogacone o informacje dotyczące np. najważniejszych książek o COP.

Książka powstała w ramach projektu „Politechnika Koszalińska z historią”, autorką niezwykle pracochłonnego projektu graficznego była Magdalena Piłaszewicz. – Praca nad „Z dziejów...” wiązała się przede wszystkim z właściwym zespoleniem tekstów i ilustracji – tłumaczy graficzka. – Nie było to proste, głównie z uwagi na duże zróżnicowanie jakości, formy i sposobu ujęcia opowiadanych historii na zdjęciach i grafikach, wśród których było wiele reprodukcji i materiałów wielokrotnie powielanych. Udało się jednak zachować jednolity styl narracji i prezentacji.

Omówienie wydawnictw BKS kończymy dwoma zbiorczymi wydania „Biuletynu Informacyjnego Politechniki Koszalińskiej” (BI PK), który w formie elektronicznej ukazuje się średnio trzy razy w tygodniu. Pierwszy zbiór, wydany w styczniu 2021 r., zawiera numery od 1 do 50. Drugi, który właśnie trafił do druku, a już dostępny jest na stronie tu.koszalin.pl kończy numer 150. „Biuletyn...” został wznowiony w marcu 2020 r. Wcześniej funkcjonował jako „Biuletyn Rektora Politechniki Koszalińskiej”. To jeden z aspektów komunikacji wewnętrznej uczelni. Wydawnictwo zawiera najważniejsze informacje z życia środowiska akademickiego, a także przydatne dla pracowników linki, konkursy, rozporządzenia i komunikaty.

Wszystkie publikacje, przygotowywane przez BKS, dostępne są pod linkiem: tu.koszalin.pl/kat/245