Naukowcy z WNE przygotują raport dotyczący pieczy zastępczej
Opublikowano 21.12.2021 09:48

Naukowcy z Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE) Politechniki Koszalińskiej opracują raport, który umożliwi samorządowi województwa zachodniopomorskiego stworzenie warunków do lepszej współpracy uczestników systemu wsparcia dziecka i rodziny działających w obszarze pieczy zastępczej.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej ogłosił w imieniu samorządu województwa konkurs na opracowanie raportu pn. "Diagnoza sytuacji województwa zachodniopomorskiego w obszarze pieczy zastępczej w kontekście procesu deinstytucjonalizacji". Propozycja złożona przez naszą uczelnię okazała się najkorzystniejsza. W rezultacie raport przygotuje zespół naukowców z Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej: dr Igor Pogonowski (kierownik projektu), dr Małgorzata Błażejowska, dr Kamila Radlińska, dr Ewa Kasperska.

Badania dotyczą okresu od 2018 do połowy 2021 r. Naukowcy przygotują kompleksową analizę w obszarze pieczy zastępczej w województwie zachodniopomorskim. Chodzi o opis tych działań, których celem jest wsparcie rodzin przeżywających trudności w realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

Znaczna część raportu zostanie poświęcona temu, w jaki sposób realizowana jest pomoc w sytuacji, gdy trzeba dziecko umieścić poza rodziną naturalną. Chodzi o instytucjonalne formy pieczy zastępczej (to m.in. placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-wychowawcze, interwencyjne ośrodki preadopcyjne), ale też formy pieczy rodzinnej (rodzina zastępcza, rodzinny dom dziecka).

W raporcie znajdą się szczegółowe informacje dotyczące realizacji pieczy zastępczej w województwie zachodniopomorskim.

- Podejmowane w ostatnim czasie działania ustawodawcy zmierzają do zmiany modelu funkcjonowania pieczy zastępczej – wyjaśnia dr Igor Pogonowski. – Chodzi o stopniowe ograniczenie opieki w formie instytucjonalnej i zintensyfikowanie działań w zakresie rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej.

Autorzy badań sprawdzą więc, w jaki sposób jest wspierany rozwój rodzinnej pieczy zastępczej w województwie zachodniopomorskim. Sformułują wskazówki dla samorządu województwa dotyczące dalszego sposobu wdrażania modelu deinstytucjonalizacji. Określą przy tym przewidywane efekty oraz zagrożenia związane z odchodzeniem od instytucjonalnej formy pieczy zastępczej.