Małe wieże, a jakie wytrzymałe
Opublikowano 17.12.2021 15:43

Emocje były ogromne, gdy niewielka, mierząca 80 centymetrów wysokości drewniana wieża wytrzymywała nacisk o sile 2,5 tony. W rezultacie drużyna o nazwie „Atomówki” reprezentująca Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zajęła I miejsce w konkurencji tradycyjnej organizowanego przez naszą uczelnię konkursu na najlepszą konstrukcję wieży Power Tower. W kategorii konstruktorów wież nowoczesnych bezkonkurencyjny okazał się zespół „Sztywne Wieże” z Politechniki Krakowskiej. Ta drużyna wygrała także w plebiscycie publiczności na najciekawiej zaprojektowaną latarnię morską.

Finał piątej edycji konkursu Power Tower 2021, który organizuje Inżynierskie Koło Naukowe IKS działające przy Katedrze Konstrukcji Metalowych na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji (WILŚiG) Politechniki Koszalińskiej, odbył się w piątek (17 grudnia br.). Tym razem do rywalizacji przystąpiło 12 drużyn reprezentujących środowisko akademickie: oprócz gospodarzy reprezentacje uczelni technicznych ze Szczecina, Krakowa i Gliwic.

– Ten konkurs to świetny sposób promowania wiedzy technicznej – podkreśla dr inż. Danuta Usidus, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. – Młodzi, budując modele wież, mogą szukać lepszych rozwiązań, sprawdzać w praktyce zdobytą wiedzę. To także okazja do tego, by poznawali się studenci z różnych środowisk akademickich.

Z powodu ograniczeń sanitarnych, w tegorocznej edycji konkursu nie wystartowały reprezentacje szkół ponadpodstawowych (w poprzednich latach gościliśmy m.in. reprezentacje średnich szkół budowlanych). Dr inż. Danuta Usidus zapowiada jednak, że jeśli warunki na to pozwolą, w kwietniu 2022 roku zostanie zorganizowane specjalna edycja konkursu adresowana do uczniów szkół średnich.

Zadaniem każdego zespołu było zbudowanie wytrzymałej konstrukcji w formie wieży kratowej o wymaganej wysokości. Konkurs podzielono na dwie kategorie: wieże nowoczesne (zaprojektowane w formie elektronicznej i wydrukowane przy użyciu drukarki 3D) oraz tradycyjne, ręcznie wykonane z drewna. W kategorii nowoczesnej wystartowało 5 ekip. Wszystkie drużyny wcześniej przysłały projekty swoich modeli. Następnie wydrukowano je w Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej. Uczestnicy drugiej konkurencji (7 drużyn) w czwartek w pracowniach naszej uczelni budowali konkursowe konstrukcje. Materiały – m.in. balsę, listwy sosnowe i klej – zapewnili organizatorzy.

W piątek (17 grudnia) w Laboratorium Materiałów i Konstrukcji Budowlanych WILŚiG wykonane modele poddano efektownym próbom wytrzymałościowym. Komisja konkursowa, w której składzie znaleźli wykładowcy z Katedry Konstrukcji Metalowych WILŚiG sprawdziła, czy gabaryty modeli są zgodne z warunkami regulaminu. Oceniano wytrzymałość wież mierzoną jako relacja ich masy do maksymalnej siły nacisku.

Dr inż. Przemysław Krystosik, który przeprowadzał próby laboratoryjne, omawiał zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. – Modele są wykonane precyzyjnie, nie odbiegają poziomem od wież, które ocenialiśmy w poprzednich latach – ocenił. – Oczywiście, konstrukcje przygotowane przez studentów z niższych lat studiów mają więcej mankamentów, niż te, które przygotowali ich koledzy ze starszych lat. Nikomu jednak nie można odmówić ambicji.

W kategorii konstruktorów wież tradycyjnych na największe owacje zasłużyli studenci z drużyny „Atomówka” ze szczecińskiego ZUT (Dawid Kardas, Adam Głowiński, Aleksander Łuczak) i oni wygrali tę konkurencję. Drugie miejsce zajęła ekipa również reprezentująca Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (Konstruktorzy ze Szczecina 2”). Trzecie miejsce przypadło drużynie „Wybrzeże klatki schodowej” z Politechniki Śląskiej.

W kategorii wież nowoczesnych zwycięzcą okazała się drużyna „Sztywne wieże” z Politechniki Krakowskiej. – Nasza konstrukcja nawiązuje kształtem do plastra miodu, który dobrze przenosi nacisk – wyjaśniał reprezentant tej drużyny, Maciej Pawlikowski. Dwa kolejne miejsca w tej kategorii przypadły drużynom reprezentującym Politechnikę Koszalińską.

Szczegółowe wyniki znajdziesz: tutaj

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska