Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dźwirzynie oraz I klasy technikum z Zespołu Szkół w Karlinie uczestniczyli w czwartek (16 grudnia br.) w ostatnich zajęciach w ramach prowadzonego przez Politechnikę Koszalińską projektu „Młody Inżynier Programista”.
To kolejna grupa uczniów, którzy zakończyli w tym roku cykl warsztatów. Głównym celem przedsięwzięcia było podniesienie umiejętności dzieci w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych, a także rozwijanie kreatywności, zdolności krytycznego myślenia czy pracy w grupie. Podczas ostatnich zajęć uczniowie odebrali certyfikaty z rąk prorektora ds. studenckich Politechniki Koszalińskiej, dr. hab. inż. Tomasza Królikowskiego, prof. PK.
– Wierzę, że ten projekt pokazał wam, jak ciekawy jest świat nauki i ile radości sprawia poznawanie go podkreślił podczas spotkania z uczniami prof. Tomasz Królikowski.
Zajęcia połączone z ćwiczeniami odbywały się w pracowniach Politechniki Koszalińskiej. Uczniowie, pod czujnym okiem wykładowców z naszej uczelni, poznawali podstawy programowania. W czwartek (16 grudnia br.) uczniowie technikum tworzyli własne układy eklektyczne, poznawali również zastosowanie i pracę oscyloskopów. Klasy ze szkoły podstawowej miały okazję poznać konstrukcję modelu samochodu zdalnie sterowanego oraz przekonać się, jak działa drukarka 3D.
– Dzieci poznały nowe technologie. Do tej pory nie miały takiej okazji, bo nasza szkoła nie ma takiego wyposażenia - przyznaje Tomasz Kukuła nauczyciel informatyki z SP numer 2 z Dźwirzyna. – Dzieci poznały uczelnię, odwiedziły jej laboratoria, mogły doświadczyć nauki.
Realizacja projektu „Młody Inżynier Programista” trwała trzy lata. Łącznie wzięło w nim udział prawie 300 uczniów z Koszalina oraz z regionu (m.in. z Kołobrzegu, Dźwirzyna i Karlina).
Projekt realizowany przez Politechnikę Koszalińską był dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.