W Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej powstała osłona lampy „Notek”, która zostanie wykorzystana do odrestaurowania zabytkowego samochodu. 24 listopada br. element został oficjalnie przekazany pomysłodawcom projektu – członkom Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych „Klasyczny Koszalin”. W spotkaniu wzięła udział dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej oraz dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich i koorydantor Centrum Druku 3D.
Element wydrukowany w Centrum Druku 3D pomoże zrekonstruować klasyczny model Opla Kadetta z 1938 roku. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu – zaznaczył Grzegorz Kruk, członek stowarzyszenia. – Nie spodziewaliśmy się, że nowoczesna technologia tak dobrze sprawdzi się w odtwarzaniu elementów zabytkowych auta. Lampa „Notek” jest elementem samochodu wojskowego, który obecnie bardzo trudno zdobyć.
Lampa jest tak skonstruowana, że promień światła kieruje wyłącznie w dół. To umożliwiało oświetlenie drogi kierowcy, a jednocześnie światło stawało się niewidoczne dla nadlatujących samolotów. – Nie jest to duży element, co nie oznacza, że jego wydruk był prosty – mówił Piotr Zmuda Trzebiatowski z Centrum Druku 3D. – Lampa, zgodnie z kształtem oryginalnym, jest w wielu miejscach zakrzywiona, dlatego wymagała dokładnego projektu. Należało opracować system scalenia dwóch części w całość, ponieważ wydrukowanie go w bryle nie było możliwe.
Prace nad przywróceniem dawnego blasku zabytkowego samochodu mają potrwać do połowy przyszłego roku. Auto będzie później prezentowane podczas wydarzeń odbywających się z przy różnych okazjach nie tylko lokalnie. – Jako stowarzyszenie zrzeszające pasjonatów samochodów zabytkowych bierzemy udział w imprezach miejskich, można nas również zobaczyć podczas wydarzeń historycznych, których współorganizatorem jest Politechnika Koszalińska – informuje Artur Strojny, prezes „Klasycznego Koszalina”. – Zrzeszamy prawie pięćdziesięciu członków, którzy kochają stare maszyny. Prezentujemy je i opowiadamy o nich – to także element propagowania historii.
fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska