Rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK uczestniczyła 22 listopada br., w XII Konwencie Morskim, który odbył się na Politechnice Gdańskiej. W murach uczelni spotkali się rektorzy szkół wyższych z Pomorza, aby podpisać porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej pomorskich uczelni na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Zaproszenie do udziału w obradach wystosowali: kpt ż. w. inż. dr h. c. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego i prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej (PG). Gościem spotkania był premier Mateusz Morawiecki, a częścią wydarzenia wręczenie przez niego Medali Stulecia Odzyskania Niepodległości.
Konsorcjum „Nauka dla morza”
Konwent Morski to organ doradczy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Poza premierem w spotkaniu uczestniczyli między innymi: Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury, Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Jednak przede wszystkim było to spotkanie rektorów ośmiu uczelni, które kształcą i prowadzą badania naukowe w obszarach związanych z morzem i zamierzają skonsolidować swoje działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w formule konsorcjum naukowego „Nauka dla morza”. Do tego grona należą: Akademia Morska w Szczecinie, Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Wielka szansa polskiej gospodarki
– Po kilku dziesięcioleciach, stoimy u progu wielkiej, ponownej szansy, aby wykorzystać potencjał morski – mówił Mateusz Morawiecki. – Przemysł morski to wielka szansa polskiej gospodarki, a dziś otwierają się przed nami nowe możliwości, które umożliwią wykorzystanie potencjału morskiego i postawienie na innowacyjność i inwestycje. – Ten konwent jest wyjątkowy, ponieważ doprowadził do podpisania historycznego porozumienia między uczelniami z wybrzeża i połączenia sił nauki i gospodarki – podkreślił kpt ż. w. inż. dr h. c. Zbigniew Sulatycki. – Dzięki temu będziemy mogli mówić jednym głosem i łączyć siły, tak żeby wzmacniać gospodarkę morską. Marek Gróbarczyk przedstawił kluczowe zagadnienia dla rozwoju branż związanych z gospodarką morską: stoczniowej i offshorowej. Omówił wdrożenie aktów legislacyjnych mających na celu realizację polityki offshorowej (koncesje na pola offshoworowe) i prace nad przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury (budowy portu instalacyjnego w Gdyni i portów serwisowych).
Podpisanie porozumienia
– W Polsce bezwzględnie potrzebna jest inicjatywa uczelni pod kątem wprowadzenia elementu naukowego, badawczego i szkoleniowego – przekonywał minister gospodarki morskiej. – Ważnym jest, aby zakres prac badawczych i dydaktycznych przyczynił się do kolejnego etapu rozwoju branży offshorowej – dodał. Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, przedstawił proces budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej. Opowiedział, w których obszarach wykonawstwa i eksploatacji farmy możliwe jest zaangażowanie polskich kompetencji. W dalszej części Konwentu Morskiego nastąpiło podpisanie „Porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej uczelni Pomorza na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej”. – Otwieramy szansę na nowe wielkie projekty naukowe związane z gospodarką morską – stwierdziła po zakończeniu uroczystości prof. Danuta Zawadzka. – Politechnika Koszalińska znalazła się w doborowym towarzystwie uczelni pomorskich. Będziemy wspólnie działać na rzecz rozwoju ważnej dziedziny polskiej gospodarki.
Medale Niepodległości
Współpraca uczelni pomorskich ma odbywać się w obszarach: doradztwa na etapie przygotowania inwestycji; nadzoru naukowego na etapie oceny merytorycznej ofert oraz w fazie budowy, eksploatacji, diagnostyki i monitoringu, zarządzania, trwałości infrastruktury i urządzeń oraz instalacji; zarządzanie morskimi farmami wiatrowymi, w tym ich utrzymania i eksploatacja. Podczas Konwentu wręczone zostały Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczeniem tym honorowane są osoby zasłużone dla regionu, które przyczyniają się do wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności RP. Medal z rąk premiera Mateusza Morawieckiego otrzymała między innymi prof. Danuta Zawadzka. – To dla mnie wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie – powiedziała rektor Politechniki Koszalińskiej. – Cieszę się, że potrafimy coraz lepiej ze sobą współpracować – mówił na zakończenie Konwentu Mateusz Morawiecki. – To, że miałem dzisiaj okazję uczestniczyć w tak pięknej uroczystości jak podpisanie porozumienia przez tyle uczelni jest niezwykle budujące.
Zdjęcia: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
Źródło informacji: Politechnika Gdańska