Zmarł prof. dr inż. Daniel Dutkiewicz, uznany naukowiec i wykładowca naszej uczelni. Specjalizował się w zagadnieniach z zakresu inżynierii przetwórstwa rybnego. Z Politechniką Koszalińską związany od 1999 r. Jako emerytowany profesor Katedry Procesów i Urządzeń Przemysłu Spożywczego Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej, nadal był aktywny dydaktycznie i naukowo, prowadził wykłady i zajęcia z projektowania w zakresie Inżynierii Procesów Przetwórstwa Spożywczego.
W 1967 r. uzyskał stopień doktora na Wydziale Rybactwa Morskiego Akademii Rolniczej w Szczecinie. W 1973 r. został docentem, tytuł profesora otrzymał w 1985 r. Od 1959 r. do 2006 r. zatrudniony był w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni. Profesor Daniel Dutkiewicz wniósł pionierski wkład w rozwój dydaktyki i badań w dziedzinie inżynierii przetwórstwa rybnego. Przez wiele lat prowadził wykłady i uczestniczył w pracach naukowych w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie, Akademii Rolniczej w Szczecinie, Politechnice Gdańskiej i Politechnice Koszalińskiej.
Problematyka prac naukowo-badawczych profesora głównie dotyczyła właściwości morfologicznych, morfometrycznych oraz fizycznych ryb morskich i słodkowodnych. Badania i analizy prowadził w aspekcie możliwości ich wykorzystania do projektowania zmechanizowanych narzędzi pracy i maszyn do obróbki ryb. Ważne znaczenie w dorobku profesora zajmowała działalność, której wynikiem było uruchomienie różnych rodzajów urządzeń niewytwarzanych dotąd w Polsce. Stosowano je na statkach oraz lądzie i chronione patentami, których naukowiec był współautorem.
Pracował w Bureau of Commercial Fisherles (Waszyngton, DC), był stypendystą rządu Wielkiej Brytanii. Kierował badaniami Morskiego Instytutu Rybackiego z zagranicznymi instytucjami ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Rosji.
W dorobku naukowym, profesor miał 250 publikacji, w tym 40 patentów i wzorców użytkowych krajowych i zagranicznych. Prezentował referaty na ponad 100 konferencjach naukowych w kraju i poza granicami. Był współautorem czterech książek o charakterze skryptów i monografii oraz podręcznika, za który uzyskał nagrodę ministra szkolnictwa, nauki i techniki.
Za osiągnięcia w działalności zawodowej profesor został odznaczony orderami i medalami państwowymi i resortowymi, w tym Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był wyróżniany przez kilka uczelni i przedsiębiorstw. W 2004 r. otrzymał, nadany przez Międzynarodową Kapitułę, ceniony w środowisku związanym z badaniami morza i rybołówstwem, Medal im. Profesora Kazimierza Demela „za wybitne zasługi dla rozwoju mechanizacji przetwórstwa rybnego”.
Dał się poznać jako wspaniały naukowiec i nauczyciel oraz serdeczny człowiek. Miał 85 lat.