Bądźmy razem w Narodowe Święto Niepodległości
Opublikowano 09.11.2021 17:04

„Każdy żołnierz obywatelem, każdy obywatel żołnierzem” – cytat z marszałka Józefa Piłsudskiego stał się mottem koszalińskich obchodów tegorocznej 103. rocznicy odzyskania niepodległości. W święto włączyła się Politechnika Koszalińska. Jego organizatorem głównym jest Archiwum Państwowe (AP) w Koszalinie, które obchodzi w tym roku 60-lecie działalności. Oto współorganizatorzy i partnerzy: Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun,” Urząd Miejski w Koszalinie, Hufiec Ziemi Koszalińskiej ZHP, koszaliński okręg Polskiego Związku Filatelistów, Salon Historyczny Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Odkrywcy w Koszalinie i Stowarzyszenie Koszalińskie Przymierze.

– Zapraszamy do wspólnego świętowania odzyskania – mówi Katarzyna Królczyk, dyrektor AP w Koszalinie. – W tym roku po raz kolejny proponujemy mieszkańcom możliwość spędzenia tego wyjątkowego święta w sposób radosny, w otoczeniu historii i jej źródeł, zabezpieczonych w naszym zasobie. Dzięki współpracy z partnerami możemy zaproponować gamę ciekawych wydarzeń, w tym: wystawy, prelekcje, pokazy archiwaliów, elementy umundurowania i wyposażenia militarnego. Wydarzeniem będzie koncert zespołu „Bez pośpiechu”. Dziękuję współorganizatorom za współpracę, razem możemy więcej i cieszę się, że kolejny raz to udowadniamy.

– Włączamy się w działania upamiętniające naszą historię, trudną drogę do wolności i tradycje wojskowości – przypomina rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. – Cieszę się, że możemy to robić wspólnie z wypróbowanymi partnerami. Jako uczelnia,staramy się integrować środowiska i inicjować wartościowe projekty. Z równym zaangażowaniem wspieramy instytucje. Tak jest w przypadku Archiwum Państwowego. Ta współpraca jest dla nas owocna i twórcza.
 
Obchody zostały podzielone na dwie części. O godz. 10 odbędą się uroczystości miejskie na placu pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a o godz. 12 rozpocznie się cykl imprez na terenie AP przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 2. Dzień zwieńczy podpalenie rzeźby „Płonące Ptaki” Władysława Hasiora, która znajduje się w sąsiedztwie uczelni. Przez cały dzień potrwa online konkurs wiedzy historycznej z nagrodami, którego pomysłodawcą jest Wojciech Sokołowski, członek „Peruna” i pełnomocnik rektora ds. kształcenia wojskowego studentów.

– Konkurs ma na celu propagowanie wiedzy o odzyskaniu niepodległości – wyjaśnia Wojciech Sokołowski. – W tym roku jednak zakres pytań rozszerzymy o zagadnienia dotyczące zwycięskiego Powstania Sejneńskiego na Litwie. Podpowiedziami będą plansze prezentowane w AP i na stronie wydarzenia. Na zwycięzców czekają nagrody o tematyce historycznej, a link do konkursu zostanie opublikowany na stronie wydarzenia 11 listopada br. o godz. 8.

Program uroczystości:

10.00 – uroczystości miejskie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego

12.00 – 16.00 – teren Archiwum Państwowego w Koszalinie

- wykład prof. Bogusława Polaka (Politechnika Koszalińska) pt. „Drogi do Niepodległości…”

- prelekcja Roberta Boruckiego (Archiwum Państwowe w Koszalinie) pt. „Archiwa Rodzinne Niepodległej w zasobie Archiwum Państwowego w Koszalinie”

- prelekcja Zbigniewa Izraelskiego (BSMH Perun) pt. „Każdy żołnierz obywatelem, każdy obywatel żołnierzem”

- koncert piosenek patriotycznych i harcerskich w wykonaniu zespołu „Bez pośpiechu” (godz. 13.00)

- wystawa pt. „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów”

- wystawa pt. „Każdy żołnierz obywatelem, każdy obywatel żołnierzem”

- wystawa pt. „Uzbrojenie Niepodległej”

- punkt filatelistyczny

- minikonkursy dla dzieci

- odjazd Poczty Specjalnej (godz. 15.00)

18.00 – podpalenie rzeźby „Płonące Ptaki” Władysława Hasiora