Piąta edycja konferencji popularnonaukowej TEDx Koszalin odbyła się 6 listopada br. w Filharmonii Koszalińskiej. Podczas czterogodzinnego spotkania ośmiu prelegentów podzieliło się swoimi ideami, pomysłami, doświadczeniami. Politechnika Koszalińska, obok Urzędu Miejskiego w Koszalinie i Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, była partnerem tego wydarzenia. Główny jego organizator to Stowarzyszenie Spark.
Ramię w ramię z Politechniką
Widzów powitali przedstawiciele współorganizatorów, w tym rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, która powiedziała: – TEDx to wyjątkowy projekt, światowa liga. Jestem dumna, że Politechnika Koszalińska już po raz drugi uczestniczy w tym projekcie. Będziemy doskonalić naszą współpracę. Po raz pierwszy TEDx Koszalin jest transmitowany w mediach społecznościowych dzięki między innymi wsparciu Studia HD Platon. Jestem przekonana, że to będzie niezapomniana okazja, żeby zainspirować się do zmian: zmian nas samych, naszego otoczenia i otworzyć się na nową rzeczywistość, którą możemy razem kreować.
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, pod adresem uczelni i rektor prof. Danuty Zawadzkiej, powiedział: – Od jakiegoś czasu coraz lepiej nam się współpracuje. Po latach wzajemnych podchodów, Politechnika Koszalińska i miasto to jedna rzecz, która działa razem, a to kolejny przyczynek do tego, że idziemy do przodu
O ludzkiej sile, ale też o słabościach
Konferencja została podzielona na dwie części. W pierwszej wystąpili: Aleksandra Radomska, Paweł Potakowski, Piotr Zielonka i Elena Pawęta, w drugiej swoje 18 minut mieli: Róża Hajkuś, Michał Korba, Marta Tomczyszyn i Tomasz Palak.
Prelegenci mówili o biegunowo różnych tematach, w tym o ludzkich słabościach i siłach, o tym, co i jak warto sprzedawać, a czego w biznesie unikać, o meandrach obsługi konsumentów i o złudzeniach, którym ulega umysł człowieka.
Aleksandra Radomska mówiła o dobrych chwilach, które lubią kryć się za trudnościami dnia codziennego. Na zakończenie powiedziała: – Jeżeli taka prosta dziewczyna, jak ja, ze swoimi wadami i problemami, jest w stanie twierdzić, że bywa bardzo szczęśliwa, to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że z wami jest podobnie.
„Schudnij z lenistwa”
Paweł Potakowski w przystępny sposób mówił o języku osób głuchych, których w Polsce jest 400 tysięcy, apelując: – Usłyszcie, że głusi są wśród nas i usłyszcie o ich potrzebach, również komunikacyjnych. Piotr Zielonka, który przewrotnie dał tytuł swojemu wystąpieniu „Schudnij z lenistwa”, mówił o mózgu i jego aktywności, czyli o umyśle, o trybie automatycznym, który może wyprowadzić nas na kompromitujące manowce, a także podał pięciopunktowy przepis na to, jak zmienić zachowanie człowieka.
Elena Pawęta opowiedziała o rosnącej roli i rozwoju startupów w międzynarodowej przedsiębiorczości, ale przede wszystkim opowiedziała o swoich wnioskach z kilkuletnich badań w wielu krajach na temat podobieństw w działalności startupów.
Róża Hajkuś ostrzegała przed uleganiem promocyjnym namowom celebrytów, którym zdarza się wchodzić w rolę lekarzy. – Przestrzegam was przed celebrytami, którzy znają odpowiedź na każde pytanie – mówiła. – Strzeżmy się ekspertów od wszystkiego! Po poradę warto udać się do lekarza, a nie do celebryty – podsumowała.
Michał Korba, jakby na przekór temu, co mówiła Róża, choć nie bez ironii, przedstawił kilka porad, które każdemu pozwolą stać się ekspertem w każdej dziedzinie. – Skąd brać wiedzę? Z internetu! – wytłumaczył z przekąsem. – Jednak z korzystaniem z internetu jest, jak z piciem wody z hydrantu. Woda nie jest krystalicznie czysta i pić niełatwo. Jeżeli chcecie wspinać się na szczyt oświecenia, filtrujcie informacje, które znajdujecie w sieci.
O zaufaniu do prawników
Marta Tomczyszyn zajmuje się projektowaniem doświadczeń. – Potrafię wyjaśnić, jak zarobić pieniądze i jakich tabletek do zmywarki używać – wyjaśniła. Przypomniała, że kolejność we wszystkim ma znaczenie, ale jeszcze większe – właściwe informowanie klientów. Natomiast w obsłudze najważniejsze jest korzystanie z prostych i czytelnych rozwiązań.
Tomasz Palak, sam będąc prawnikiem, mówił o języku prawników, o ich dystansie do klientów i niechęci do technologii. – Nie zapytam was, czy straciliście szacunek do prawa, lecz kiedy go straciliście – rozpoczął przewrotnie swoje wystąpienie. Później przedstawił sześć rzeczy, które warto wiedzieć w kontaktach z prawnikami.
Za kulisami przed rozpoczęciem i w przerwie TEDx Koszalin działo się niemal tyle, co później na scenie. Dla uczestników organizatorzy przygotowali gadżety partnerów i upominki marki TEDx, ściankę fotograficzną i poczęstunek z kuchni społecznej.
Tego dnia nie sposób było powiedzieć, że w Koszalinie nic się nie dzieje! Na zakończenie prelegenci otrzymali symboliczne statuetki za udział w TEDx Koszalin. Statuetki powstały w Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej.
Zdjęcia Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska