Z inicjatywy samorządu pilskiego, 28 października br., doszło do podpisania umowy o współpracy między gminą a Politechniką Koszalińską. Pod dokumentem, w obecności prorektorów, podpis złożyły: wiceprezydent Piły Beata Dudzińska i rektor uczelni dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.
Jak czytamy w umowie, współpraca ma na celu promocję nauki, edukacji i postępu technologii oraz rozwój zawodowy młodych ludzi w celu zwiększenia potencjału kadrowego subregionu pilskiego. W praktyce chodzi o współorganizację targów, dni otwartych i innych wydarzeń; realizację projektów o charakterze naukowym i zawodowym; prowadzenie praktyk i spotkań studyjnych z pracodawcami z Piły; promocję pilskiego rynku pracy.
Wybór Politechniki Koszalińskiej prezydent Beata Dudzińska uważa za naturalny: – W istocie jest to kontynuacja współpracy – podkreśliła. – Stawiamy na dobrych partnerów. Politechnika Koszalińska jest znana w Pile, kształci specjalistyczną kadrę. Poszukujemy inżynierów, rynek pilski rozwija się dynamicznie, a swoich potrzeb kadrowych nie jesteśmy w stanie zaspokoić własnymi siłami. Liczymy, że miasto będzie ciekawe dla absolwentów Politechniki Koszalińskiej.
Rynek pilski słynie z wielu branż, w tym z motoryzacyjnej, poligraficznej, oświetleniowej. Poprzez swoją silną dywersyfikację biznesu i położenie miasta na skrzyżowaniu najważniejszych tras komunikacyjnych tego regionu kraju, Piła jest atrakcyjnym miejscem nie tylko dla inwestorów, lecz także młodych ludzi, którzy poszukują dobrych ofert zatrudnienia.
Studenci będą mogli między innymi wziąć udział w projekcie „Przystanek: praca”, który polega na sesji wyjazdowej i odwiedzinach w wybranych przedsiębiorstwach pilskich. Młodzi ludzie będą mogli na miejscu zobaczyć, jakie warunki pracy i rozwoju stwarza potencjalny pracodawca oraz zwiedzić Piłę.
– Współpracujemy z wieloma samorządami na różnych płaszczyznach, wychodząc z założenia, że silne regiony wzmacniają potencjał i przyspieszają rozwój uczelni – wyjaśniła prof. Danuta Zawadzka. – Kształcimy specjalistów, naszą kadrę stanowią eksperci z niemal wszystkich wiodących branż. Mamy do zaoferowania znacznie więcej niż zakładają przedsiębiorcy skupieni na możliwościach tkwiących w komercjalizacji badań naukowych. Piła jest miastem, które wspiera biznes lokalny, ale też chce przyciągać do miasta młodych ludzi. Mamy więc wspólne cele i wiemy, jak dążyć do ich realizacji.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska