Politechnika Koszalińska, wspólnie z Koszalińską Biblioteką Publiczną (KBP), włączyła się w promocję nowego wydawnictwa Archiwum Państwowego (AP) w Koszalinie – albumu „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma” Doroty Cywińskiej (red.) i Krzysztofa Urbanowicza. To publikacja jubileuszowa – AP obchodzi w tym roku 60-lecie powołania.
Już w najbliższy piątek, 29 października br., o godz. 17, w KBP odbędzie się spotkanie promujące książkę, w której znajduje się ponad 100 nieistniejących już miejsc, budynków, obiektów w Koszalinie. Zdjęcia, opisy, wyjaśnienia. Pamiątki i dokumenty zachowały się w zasobach AP i zbiorach koszalińskiego kolekcjonera pocztówek Zbigniewa Wojtkiewicza, który współpracuje z Archiwum Państwowym.
Krzysztof Urbanowicz podjął się odtworzenia historii budynków na podstawie zapisów w AP, natomiast o stronę redakcyjną wydawnictwa zadbała Dorota Cywińska, starsza kustosz Archiwum. Oryginalna i kunsztowna oprawa graficzna to dzieło Mariusza Króla. W spotkaniu promocyjnym udział weźmie również dr Kacper Pencarski, historyk, archiwista i konsultant merytoryczny publikacji.
Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju i wciąż obowiązujące obostrzenia sanitarne, w wydarzeniu może uczestniczyć ograniczona liczba odbiorców. Dlatego, dzięki współpracy z uczelnią, spotkanie będzie transmitowane na profilach FB organizatorów. Zajmie się tym Studiu HD Platon Politechniki Koszalińskiej. Współpraca uczelni przy tym przedsięwzięciu to element realizacji projektu „Politechnika Koszalińska z historią”.
26 października br., w siedzibie Archiwum Państwowego, odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli instytucji współpracujących przy organizacji promocji. – Zgodnie z treścią tytułu, w książce skupiliśmy się na miejscach i obiektach, których już nie ma – powiedziała Katarzyna Królczyk, dyrektor koszalińskiego oddziału AP. – Zapraszamy czytelnika w podróż w czasie po dawnym Koszalinie, każdy będzie mógł zobaczyć, jak miasto wyglądało przed czterdziestym piątym rokiem.
– Wspólne z Archiwum Państwowym działania realizujemy już od kilku lat – przypomniała rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. – Współorganizujemy między innymi „Płomienie zwycięstwa”, obchody Narodowego Święta Niepodległości, w tym roku przygotowaliśmy także konferencję naukową „Z dziejów Centralnego Ośrodka Przemysłowego”. Promocja książki jest kolejnym naszym wspólnym przedsięwzięciem, ważnym dla lepszego poznawania lokalnej historii.
– Dzięki współpracy z uczelnią i transmisji online większa liczba widzów obejrzy spotkanie – podkreślił Dariusz Pawlikowski, dyrektor KBP. – Realizacja i streaming to ważne i potrzebne narzędzia. W czasie, gdy funkcjonujemy w reżimie sanitarnym tego typu rozwiązania nabrały jeszcze większego znaczenia.
fot. Marcin Torbiński / Politechnika Koszalińska