Zachodniopomorski Nobel dla profesora Adama Słowika
Opublikowano 25.10.2021 12:10

Dr hab. inż. Adam Słowik, prof. PK z Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej został jednym z dziewięciu laureatów tegorocznej edycji konkursu Zachodniopomorskie Noble 2021. Kapituła konkursu uhonorowała naukowca za osiągnięcia w naukach technicznych – „inspirowane naturą populacyjne algorytmy optymalizacyjne i ich zastosowania”.

Wręczenie statuetek odbyło się 24 października br. w auli Akademii Sztuki w Szczecinie. Patronem przedsięwzięcia jest Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. – Informację o nagrodzie przyjąłem z wielkim zaskoczeniem i z wielką satysfakcją – mówi prof. Adam Słowik, który nie mógł być obecny podczas uroczystości. – To miłe, że praca przynosi tak okazałe owoce.

Nagroda przyznawana jest od 2000 r. przez kapitułę, czyli Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki. Celem konkursu jest promocja zachodniopomorskich naukowców i ich osiągnięć. Nagradzane są prace o najwyższym standardzie, wdrożone lub opatentowane i publikacje notowane na indeksie filadelfijskim. Noble przyznawane są w kategoriach nauk: humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych, o morzu i artystycznych. 

Zasiadający w kapitule prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, rektor uczelni w latach 1993-1999 podkreśla: – Staram się inspirować naszych pracowników do upowszechniania osiągnięć naukowych we wszelkich formach, które przynoszą uznanie dla twórczej pracy. Nasze zespoły uzyskiwały wyróżnienia w tym konkursie, który cieszy się zainteresowaniem środowisk naukowych i osiągnął trwały i ceniony status.

Doktor Honoris Causa Politechniki Poznańskiej (2015) i Politechniki Koszalińskiej (2017) dodaje: – Uczelni zależy na wyzwalaniu potencjału twórczego pracowników. Wiemy, że potencjał jest większy niż się sądzi. Dopiero sprawdzanie możliwości twórczych daje pełny wynik. Kryteriów i miar oceny osiągnięć jest wiele, niemniej każde osiągnięcie jest cenne.

Prof. Adam Słowik tak definiuje obszar swoich zainteresowań naukowych: „Obejmuje on zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją. Interesuję się algorytmami ewolucyjnymi, strategiami ewolucyjnymi, programowaniem genetycznym oraz systemami ekspertowymi, sztucznymi sieciami neuronowymi, logiką rozmytą i uczeniem maszynowym. W pracy naukowej zajmuję się badaniami nad inspirowanymi biologicznie algorytmami optymalizacji, ich modyfikacjami oraz inżynierskimi zastosowaniami”.

Dotychczas, w latach 2004-2014, naukowcy z Politechniki Koszalińskiej otrzymali siedem Zachodniopomorskich Nobli, w tym cztery indywidualne i dwa dla zespołów badawczych.

Listę nagrodzonych naukowców publikujemy tutaj: ZachodniopomorskiNobel.pdf