Już od semestru letniego roku akademickiego 2021/2022 studenci kierunku Transport prowadzonego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej będą mogli zgłębiać wiedzę w ramach nowej specjalności – Elektromobilność.
Utworzenie nowej specjalności na studiach I stopnia kierunku Transport jest efektem rosnącego zainteresowania pojazdami elektrycznymi i coraz większego zapotrzebowania na specjalistów z zakresu pojazdów o napędzie niekonwencjonalnym. Studenci tej specjalności zdobędą szczegółową i uporządkowaną wiedzę i umiejętności z zakresu budowy i eksploatacji nisko- i zeroemisyjnych środków transportu, systemów konwersji dystrybucji energii oraz technologii smart w systemach transportowych.
Właśnie z myślą o nich, ale też o studentach innych kierunków, kilka miesięcy temu na Wydziale Mechanicznym oddano do użytku Laboratorium Mikrosilników Elektrycznych. To zespół nowych stanowisk umożliwiających zdobywanie wiedzy praktycznej w zakresie elektrotechniki w zastosowaniu do środków transportu.
Absolwenci specjalności Elektromobilność będą przygotowani do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach serwisu i eksploatacji pojazdów elektrycznych i hybrydowych, zajmujących się systemami konwersji i dystrybucji energii oraz infrastruktury dla elektromobilności, biurach projektowych zajmujących się układami napędu elektrycznego oraz technologiami smart w transporcie.
Od niedawna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej funkcjonuje Laboratorium Mikrosilników
Elektrycznych. Z nowej pracowni będą korzystać studenci, którzy wybiorą specjalność Elektromobilność.
Fot. Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska