Wyróżnienia dla najlepszych studentów, immatrykulacja studentów I rocznika oraz podziękowania dla najbardziej zasłużonych nauczycieli akademickich wypełniły zorganizowane w piątek (1 października br.) uroczystości inauguracji roku akademickiego 2021/2022.
Inaugurację poprzedziła akademicka msza święta, którą w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie sprawował ksiądz biskup Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Uroczystości na uczelni odbyły się w auli przy ul. Kwiatkowskiego. Z powodu obostrzeń sanitarnych mogła wziąć w nich udział ograniczona liczba osób. Wśród uczestników – oprócz przedstawicieli studentów i pracowników – znaleźli się parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój Politechniki Koszalińskiej, miasta i regionu.
Zaufajmy nauce
Gości, studentów i pracowników uczelni przywitała rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.
W przemówieniu inauguracyjnym nawiązała do wyzwań, z którymi mierzy się środowisko akademickie. - Covid-19 uświadomił nam niepewność jutra, ale pandemia widziana z dzisiejszej perspektywy, skłania również do refleksji: „zaufajmy nauce”.
Pani rektor podsumowała ostatni okres pracy uczelni. – Na pierwszym miejscu stawiamy to, co było i pozostaje kluczowe w moim programie działania – współpracę. Po roku widać wyraźnie, że docieranie do partnerów zewnętrznych, łączenie interesów i projektowanie wspólnych aktywności przynosi efekty.
Przypomniała sylwetki dwóch ważnych postaci: pisarza, wizjonera i futurologa Stanisława Lema (2021 r. jest obchodzony jako rok Stanisława Lema) oraz pochodzącego z Koszalina wielkiego uczonego Rudolfa Clausiusa. – Lem i Clausius stali się autorytetami i klasykami. - Warto sięgać po ich dorobek i na nim budować swoje wyobrażenie rozwoju - mówiła.
Miłym akcentem było wręczenie stypendium ufundowanego przez samorząd województwa zachodniopomorskiego. Decyzję o przyznaniu stypendium z rąk Anny Bańkowskiej, członka zarządu województwa zachodniopomorskiego i doktora Rafała Rosińskiego, radnego sejmiku wojewódzkiego i prodziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych odebrała studentka I roku Ewelina Bińczyk.
Podczas uroczystości Robert Mania prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej wręczył symboliczny czek dziekanowi Wydziału Nauk Ekonomicznych dr hab. inż. Jerzemu Korczakowi, prof. PK. To potwierdzenie wsparcia finansowego, którego firma udzieliła w związku z utworzeniem na wydziale laboratorium finansowo-giełdowego.
Gościem specjalnym uczelni była wielokrotna medalistka i mistrzyni olimpijska, a zarazem była studentka Politechniki Koszalińskiej, Małgorzata Hołub-Kowalik. Sportsmenka z rąk pani rektor odebrała pamiątkową statuetkę z życzeniami dalszych sukcesów. Nawiązując do motta inauguracji, podkreśliła, że zarówno w sporcie jak i studiach bez włożonego wysiłku nie jest możliwe uzyskanie dobrych wyników.
– Miło wspominam lata, które spędziłam na uczelni. Mogłam łączyć aktywność sportową z nauką. Na Politechnice zdobyłam tytuł inżyniera. Dziękuję – dodała Małgorzata Hołub-Kowalik.
Podczas inauguracji podziękowania odebrali pracownicy, którzy w ostatnim czasie przeszli na emeryturę. Pięciu nauczycielom akademickich wręczono natomiast odznaczenia Lidera Jakości Kształcenia. Otrzymali je: dr hab. Alina Adamczak, prof. PK, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Architektury i Wzornictwa, prof. dr hab. Kazimierz Szymański z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji, dr inż. Robert Nowak z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji, dr Tomasz Kowalski z Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz dr inż. Bogdan Strzeszewski, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Elektroniki i Informatyki.
Ślubowanie studentów I roku i dyplomy dla najlepszych
Dokonano immatrykulacji nowo przyjętych studentów, po czym głos zabrała przewodnicząca Parlamentu studentów Politechniki Koszalińskiej, Aleksandra Zmuda Trzebiatowska. Mówiła o trudnym, ale i pięknym czasie studiowania. Młodszych kolegów z I roku zaprosiła do rozwoju zainteresowań i pasji w kołach naukowych i organizacjach studenckich (chór, sekcje sportowe).
– Chciałabym, by każdy z was już od dziś czuł się częścią tej społeczności – dodała.
Następnie 31 studentom wręczono dyplomy potwierdzające uzyskanie tytułu Primus Inter Pares. To studenci, którzy w ostatnim czasie osiągnęli najlepsze wyniki w nauce (ich listę podajemy na końcu relacji).
Nagrody za szczególne osiągnięcia i wkład w rozwój uczelni odebrało pięciu studentów. Byli wśród nich: Sebastian Banucha z Wydziału Mechanicznego, pierwszy student, który ukończył szkolenie oficerskie, oraz Ewa Sońta z Wydziału Architektury i Wzornictwa, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na strefę studenta w kampusie przy ul. Kwiatkowskiego. Wśród nagrodzonych znaleźli się również: Rozalia Flaczyńska z Wydziału Architektury i Wzornictwa oraz Marcelina Lewińska i Emil Gański z Wydziału Mechanicznego (brali udział w pracach młodzieżowego jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja).
Życzenia od gości i współpracowników
Prorektor ds. kształcenia dr hab., inż. Tomasz Królikowski, prof. PK wymienił przedstawicieli instytucji współpracujących z uczelnią, którzy nadesłali listy okolicznościowe.
Odczytał list przewodniczącego Rady Uczelni Politechniki Koszalińskiej, Piotra Huzara. Znalazły się w nim życzenia dla społeczności akademickiej, ale także apel: „Jako przewodniczący Rady Uczelni zwracam się do Szanownych Państwa z prośbą o wspieranie naszej Alma Mater w realizacji swojej misji, co bez wątpienia przyczyni się do rozwoju regionu Pomorza Środkowego w wielu płaszczyznach, w tym szczególnie bliskiej mi płaszczyźnie gospodarczej. Jednocześnie składam serdeczne podziękowanie za każde wsparcie udzielone Uczelni w minionym roku akademickim”.
Wśród gości, którzy zabrali głos znalazł się senator Stanisław Gawłowski, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Klimatu. Mówił o konieczności kształcenia kadr, które będą przygotowane do stawiania czoła zmianom zachodzącym w otaczającym świecie.
Dr inż. Romuald Sobieralski, przewodniczący Rady Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej akcentował potrzeby świata biznesu. Chodzi m.in. o takie przygotowanie kandydatów do pracy, by byli wyposażeni w wiedzę merytoryczną, ale też posiadali umiejętności miękkie (praca w zespole, radzenie sobie ze stresem). Przyznał, że kształcenie takich umiejętności jest jednym z zadań nauczycieli akademickich.
Prof. Jan Kuriata, rektor Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Koszalinie, podkreślił wyzwania, z jakimi szczególnie w ostatnich miesiącach mierzy się świat nauki, kiedy wartość sprawdzalnej wiedzy i naukowego poznania bywają deprecjonowane. Dotyczy to dyskusji m.in. na temat zmian w klimacie, ale też wyzwań które przed medycyną postawiła pandemia. Potrzeba – jak mówił – by znów cenić światło nauki, bo to światło rozświetla mroki niewiedzy.
Po wystąpieniach gości wykład inauguracyjny pt. „Kierunkowość przemian w czasie i przestrzeni Clausiusa a współczesna termodynamika” wygłosił prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal, przewodniczący Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, rektor Politechniki Koszalińskiej w latach 2012-2020.
Tytuł Primus Inter Pares otrzymali studenci: Patrycja Bartos (Pedagogika), Agnieszka Baudler (Transport), Marcin Bohdziewicz (Filologia Angielska), Leszek Brusiłowicz (Budownictwo), Kamila Chyła (Pedagogika), Przemysław Federkiewicz (Budownictwo), Dagmara Fusiarz-Solnica (Pedagogika), Aleksandra Góra (Architektura Wnętrz) Alicja Gronkiewicz (Informatyka), Aleksandra Grzeszczyk (Inżynieria Biomedyczna), Karolina Hądzyńska (Finanse i Rachunkowość), Bartosz Ignasiak (Budownictwo), Paweł Jakubowski (Elektronika i Telekomunikacja), Michał Jarosz (Informatyka), Patrycja Kaniewska (Turystyka i Rekreacja), Victoria Kasztelan (Logistyka), Sandra Kobylska (Finanse i Rachunkowość), Ewa Kokocińska (Pedagogika), Natalia Kuczerka-Kępa (Finanse i Rachunkowość), Dominika Kuźniarowska (Inżynieria Środowiska), Alicja Maciejewska (Ekonomia), Patrycja Mielnik (Zarządzanie), Karolina Miszewska, (Geodezja i Kartografia), Julia Mundziel (Technologia Żywności i Żywienie Człowieka), Paulina Prażniewska (Zarządzanie), Żaneta Sawicka (Pedagogika), Paweł Szeląg (Informatyka), Kinga Trzebiatowska (Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna), Magdalena Wiśniewska-Kukuła (Wzornictwo), Adam Wojnicz (Informatyka), Katarzyna Wolniewicz (Energetyka).
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska