Wernisaż wystawy i otwarcie skweru dedykowanego projektantowi
Opublikowano 01.10.2021 09:12


54. Inauguracja Nowego Roku Akademickiego Politechniki Koszalińskiej to nie jedyne wydarzenie zaplanowane na 1 października br. Ten dzień to również uroczyste otwarcie Skweru im. prof. Jana Filipkowskiego w Parku Książąt Pomorskich oraz wernisaż „Polsko-niemieckiej wystawy interdyscyplinarnej” w nowej galerii w wyremontowanym amfiteatrze.

Na prezentację złożyły się między innymi – wykonany w technice ceramiki ilustrowanej – obiekt przestrzenny „Inne stany snu – zestaw I” autorstwa dr hab. Moniki Zawierowskiej-Łozińskiej, prof. PK, kierownika Katedry Grafiki Projektowej Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.

Po zakończeniu ceremonii inauguracji, o godz. 14, z udziałem władz miasta i radnych miejskich, przedstawicieli Politechniki Koszalińskiej i Centrum Kultury 105, odbędzie się otwarcie Skweru prof. Jana Filipkowskiego, projektanta dachu koszalińskiego Amfiteatru im. Ignacego Jana Paderewskiego. Zmarły 30 stycznia br. prof. Jan Filipkowski był długoletnim pracownikiem uczelni, absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Gdańskiej (1956). Pracę doktorską obronił w 1964 r., nominację profesorską otrzymał w 1978 r. Do Koszalina przyjechał wcześniej – w 1968 r.

Rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej. W latach 1978-1981 był rektorem uczelni, a w latach 1990-1996 dziekanem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Jego prace dotyczyły teorii konstrukcji budowlanych i jej zastosowań. Był autorem wielu zrealizowanych rozwiązań konstrukcyjnych budowli o dużych rozpiętościach. Dach amfiteatr uważał za swoje największe osiągnięcie, mówił o nim: – Właśnie dlatego, że musieliśmy pracować szybko, nie mogliśmy pozwolić sobie na błędy.

Otwarcie „Polsko-niemieckiej wystawy interdyscyplinarnej” odbędzie się o godz. 15.30 – to początek cyklu ekspozycji twórczości z wybranych dyscyplin sztuki. Prezentacja powstała w ramach projektu „Park rekreacyjno-kulturowy w Neubrandenburgu i Koszalinie”. Przy okazji ukazał się katalog przedstawiający sylwetki artystów biorących udział w projekcie. Wystawę będzie można oglądać od 2 października br. do końca listopada br., w godz. 12-18, w zupełnie nowej przestrzeni dla artystów: Bałtyckiej Galerii Sztuki – Amfiteatr.

Prof. Monika Zawierowska-Łozińska o swojej pracy opowiada: „Sen jest dla mnie kluczem do rozwiązywania problemów, (...) wykładnią i przenośnią. Dzieje się w nim wszystko na wielu poziomach – bezpośrednio i symbolicznie. Sen uczy nas życia, fantazji – uszczęśliwia, leczy i męczy. (...) „Inne stany snu” jest pracą z mnogością interpretacji i detali oraz eksperymentem transparencji szkliw. Ilustracje na awersie są oderwanymi fragmentami mrocznego snu układającymi się w strategiczną całość. Jako obiekt, praca zatrzymuje wzrok, jest ogniskiem, punktem w rozmowie. Rewers uspokaja, szepcze do ucha. Całość obiektu składa się w formę skorupy zastygłej poduszki, z której uszedł sen”.


fot. Violetta Goldfarb