W nowy rok akademicki – z nowymi kierunkami kształcenia
Opublikowano 01.10.2021 08:47

Od nowego roku akademickiego Politechnika Koszalińska poszerzy swoją dotychczasową ofertę kształcenia o trzy nowe kierunki: Sieci i instalacje budowlane na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji (WILŚiG), Bioanalitykę chemiczną na Wydziale Mechanicznym i Politologię 2.0 na Wydziale Humanistycznym (WH).

Dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia tłumaczy: – Politologię 2.0 studiować mogą osoby, które interesują się nowymi technologiami i naukami społecznymi. Sieci i instalacje budowlane są dla tych, którzy chcieliby projektować między innymi sieci ciepłownicze i energetyczne. Bioanalityka chemiczna natomiast jest dla osób zainteresowanych pracą w przemyśle kosmetycznym.

Studia na kierunku Politologia 2.0 pozwolą absolwentom połączyć wiedzę i kompetencje społeczne z umiejętnościami cyfrowymi. Zajęcia prowadzić będą wykładowcy WH. W ofercie znajdą się specjalności: cyberpolityka i e-administracja oraz management polityczny 2.0.

Bioanalityka chemiczna to oferta kształcenia o profilu praktycznym. Studenci mają do wyboru specjalności: biokosmetologię i chemię kosmetyczną oraz analizę żywności i chemię środowiskowa. Nowy kierunek będzie kształcił specjalistów z niemal wszystkich branż przemysłu. Potrzebę jego uruchomienia zgłaszali przedstawiciele funkcjonujących w regionie firm zajmujących produkcją kosmetyków i przedsiębiorstw z branży przetwórstwa żywności oraz z różnych dziedzin przemysłu chemicznego.

Absolwenci Sieci i instalacji budowlanych znajdą zatrudnienie w firmach zajmujących się: ogrzewnictwem, klimatyzacją, wentylacją, wodociągami, kanalizacją, gazownictwem, uzdatnianiem wody, odnawialnymi źródłami energii, usuwaniem i przetwarzaniem odpadów.

Kolejnym nowym kierunkiem studiów będzie geoinformatyka. Studenci pogłębią wiedzę z zakresu informatyki, systemów informacji przestrzennej, fotogrametrii, teledetekcji, a także nowoczesnych technik pomiarowych stosowanych w geodezji. Potrzebę uruchomienia tego kierunku wskazywali przedstawiciele środowisk gospodarczych i samorządów lokalnych, w tym członkowie Konwentu WILŚiG. Geoinformatyka znajdzie się w ofercie kształcenia od semestru letniego 2021/2022. Politechnika Koszalińska wraca do zajęć w trybie stacjonarnym. Wszystkie będą prowadzone w – obowiązującym od wielu miesięcy – reżimie sanitarnym. W przypadku, gdy zachowanie 1,5-metrowego dystansu społecznego okaże się niemożliwe, studenci będą mieli obowiązek noszenia maseczek. W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną, monitorowaną na bieżąco, istnieje możliwość zmiany organizacji zajęć z zastosowaniem nauczania w formule hybrydowej lub zdalnej.