Koszalin wśród 10 najlepszych miast do życia w Polsce
Opublikowano 19.07.2021 12:12

Koszalin został sklasyfikowany na 9 miejscu wśród 50 miast na prawach powiatu w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych 2021 przygotowanego przez firmę Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zdaniem ekspertów "Miasto może poszczycić się wysokim udziałem terenów zieleni, w tym terenów leśnych, co sprawia, że postrzegane jest jako zielone i przyjemne miejsce do mieszkania. Szczególnie wyróżnia się las Góry Chełmskiej położony we wschodniej części miasta, w obrębie którego znajduje się wiele ścieżek spacerowych, park linowy oraz wieża widokowa. Kolejne cztery parki zlokalizowane są w centralnej części miasta. Niewątpliwym atutem miasta jest dobra, w porównaniu z innymi miastami z pierwszej dziesiątki, jakość powietrza, co przekłada się zarówno na korzystne warunki życia mieszkańców, jak również przyciąga turystów. Aktywnemu spędzaniu czasu w mieście służy rozbudowana sieć ścieżek rowerowych i liczne szlaki piesze, umożliwiające czynny wypoczynek w bliskości natury. Koszalin to również miasto, w którym można poczuć się bezpiecznie z uwagi na niski wskaźnik przestępczości i niewielką liczbę osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Duża liczba miejsc w żłobkach oraz przedszkolach plasuje miasto w gronie miast postrzeganych jako przyjazne dla rodzin z dziećmi."

W stosunku do poprzedniej edycji Rankingu Koszalin awansował z 18 pozycji wyprzedzając takie ośrodki jak Szczecin, Gdynia czy Wrocław. 

Kampus Politechniki Koszalińskiej przy ul. Racławickiej. fot. Marcin Torbiński/ Politechnika Koszalińska

Politechnika Koszalińska na terenie miasta ma trzy kampusy: przy ulicach Śniadeckich, Kwiatkowskiego oraz Racławickiej, a także Domy Studenckie zlokalizowane przy ul. Rejtana. Doskonałe położenie oraz świetne warunki do nauki i życia są często wskazywane jako argumenty, które zaważyły o podjęciu decyzji o studiowaniu właśnie na koszalińskiej uczelni. 

Załączniki

Nazwa
Raport Miasta Zrównoważone 2021 pobierz