Studenci Legii Akademickiej uczą się wojskowego rzemiosła
Opublikowano 14.07.2021 12:12

Ponad 80 żaków z całej Polski, w tym studenci z Politechniki Koszalińskiej, przechodzi szkolenie praktyczne w ramach Legii Akademickiej. Kurs odbywa się w na terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. – Politechnika Koszalińska od samego początku uczestniczy w programie „Legia Akademicka”. – informuje Wojciech Sokołowski, pełnomocnik rektora ds. Legii Akademickiej – Co roku udaje nam się zrekrutować 1-2 grupy chętnych studentów.

W trakcie semestru letniego młodzi ludzie poznawali teoretyczne aspekty żołnierskiego rzemiosła, w tym obowiązujące przepisy i zasady. Teraz przyszedł czas na praktyczne zweryfikowanie tej wiedzy. Studenci uczą się tego, co obowiązkowo muszą wiedzieć nowo przyjęci żołnierze. To zagadnienia takie jak: podstawy regulaminu, musztra, poruszanie się w szyku czy składanie meldunków. W programie kursu jest także szkolenie taktyczne, zajęcia strzeleckie oraz szkolenie prawne.

– Szkolenie jest bardzo intensywne – podkreśla kpt. Jarosław Barczewski, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie – legioniści mają ośmiogodzinne zajęcia od poniedziałku do soboty. Naukę rozpoczęli od rzeczy podstawowych, przeszli również szkolenie strzeleckie i na pasie taktycznym. Każdego dnia widzimy, jak studenci robią postępy. Są bardzo zaangażowani.

Praktyczna część szkolenia w ramach Legii Akademickiej kończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową. Po niej legioniści otrzymają stopień starszego szeregowego. Wtedy już żołnierze, mogą kontynuować szkolenie w module oficerskim i zostać podporucznikiem Wojska Polskiego.

– Chciałbym zostać żołnierzem zawodowym w przyszłości, dlatego tu jestem. – przyznaje Szymon Żakowski, student Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni – Mam nadzieję, że ukończę kurs z pozytywnym wynikiem. Najtrudniejszy był dla mnie pierwszy dzień. Musiałem przyzwyczaić się do tego, że nie jestem już w domu. W jednostce obwiązują zasady regulaminu wojskowego i należy ich przestrzegać. Teraz już jest dobrze, zaaklimatyzowałem się i poznałem kolegów.

– Dlaczego zdecydowałam na Legię Akademicką? To chęć przeżycia przygody oraz tradycje rodzinne, ponieważ mój tata jest podporucznikiem – tłumaczy Magdalena Stachowiak, studentka Pedagogiki na Politechnice Koszalińskiej.

Przysięga legionistów w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie zaplanowana jest na 24 lipca br.

fot. Marcelina Marciniak

>> zobacz