Politechnika Koszalińska gości naukowców z wielu krajów
Opublikowano 10.06.2024 14:13

Trwa na Politechnice Koszalińskiej kolejna edycja międzynarodowych warsztatów naukowych dotyczących najnowszych trendów w naukach technicznych. Naukowcy z różnych krajów przez kolejne dni (10-14 czerwca br.) będą uczestniczyć w warsztatach organizowanych w ramach programów: CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) i Erasmus+.


Dzisiaj (10 czerwca br.) odbyła się inauguracja czterodniowych warsztatów. Gości w murach uczelni powitała rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.
– To ważne spotkanie dla naukowców z całego świata, którzy mogą wymieniać się wiedzą i doświadczeniem – powiedziała. – Nie tylko bierzemy udział w warsztatach, ale także tworzymy sieć, która połączy różne gałęzie nauki i dyscypliny. Gorąco zachęcam do korzystania z możliwości aktywnego uczestnictwa w sesjach i przy tym do nieszablonowego myślenia. Życzę wszystkim państwu inspirującego tygodnia.


W spotkaniu wzięli udział również: prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK i prorektor ds. kształcenia  dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK.
Prof. Krzysztof Wasilewski przedstawił gościom szczegóły projektu EU4Dual, korzyści jakie wynikają z partnerstwa w projekcie, cele jakie uczelnie chcą osiągnąć i czym charakteryzuje się kształcenie dualne.

Podczas dzisiejszego panelu dyskusyjnego wystąpił Piotr Bartkiewicz, prezes GlobalLogic w Koszalinie i członek Przemysłowej Rady Konsultacyjnej EU4Dual (EU4Dual's Industry Consultative Council), a równocześnie członek Rady Uczelni, który przedstawił aspekty dotyczące współpracy z uczelniami, w tym Politechniką Koszalińską.


Wykład dotyczący połączenia nauk ścisłych z humanistyką wygłosiła dr Izabela Dixon z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, w którym skupiła się na słowach i języku. Podczas wydarzenia prof. dr hab. inż. Krzysztof Rokosz, dziekan Wydziału Elektroniki i Informatyki, wspólnie z dr inż. Anetą Hapką, prodziekan wydziału, opowiedzieli o doświadczeniach w realizacji programów CEEPUS i Erasmus+.


W kolejnych dniach dyskusje panelowe będą dotyczyć: inżynierii powierzchni, energetyki i odnawialnych źródeł energii, technologii żywności, technologii leśnej, przetwarzania danych, komunikacji naukowej i inżynierii lądowej. Warsztaty to nie tylko dyskusja, ale i praktyka. Zaplanowano spotkania z ekspertami, podczas których uczestnicy będą mogli pracować w laboratoriach uczelni. Ważną częścią będą również obchody 35. rocznicy powstania Wydziału Elektroniki i Informatyki.


W warsztatach udział biorą udział naukowcy z wielu krajów reprezentujących uczelnie:  Uniwersytet Janosa Selyego (Słowacja), Uniwersytet w Prisztinie (Kosowo), Uniwersytet Techniczny w Kluż-Napoce (Rumunia), Uniwersytet w Wismarze (Niemcy), Gruziński Uniwersytet Techniczny w Tbilisi, Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny (Norwegia), Uniwersytet Nha Trang (Wietnam), Narodowy Uniwersytet Politechniczny (Armenia), Uniwersytet Jana Evangelisty Purkiniego w Uściu nad Łabą i Uniwersytet w Nyíregyháza (Węgry).


Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Elektroniki i Informatyki. To kolejna edycja warsztatów, które odbywają się pod patronatem rektora Politechniki Koszalińskiej. Zostały zorganizowane w ramach programów Central European Exchange Program for University Studies (CEEPUS) i Erasmus+ z pomocą sponsorów SHIM-POL A. M. Borzymowski i GlobalLogic Inc.. Warsztaty są częściowo finansowane przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+.

Fot. Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska