Pracownicy i absolwenci uczelni pokażą swoje „Exlibrisy miasta”
Opublikowano 20.11.2023 12:04

Budynek główny Koszalińskiej Biblioteki Publicznej (KBP) im. Joachima Lelewela obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia. W ramach uroczystości powstał projekt  „Ekslibris miasta", którego celem jest wystawa projektów wykonanych wcześniej dla biblioteki oraz nowych egzemplarzy. Exlibris to nic innego jak pieczątka do oznaczania własności książek. Obecnie kolekcja koszalińskiej biblioteki liczy 4197 miniatur.

– W 2023 roku chcemy ponownie otworzyć i ożywić kolekcję ekslibrisów przechowywanych w zasobach Czytelni Regionalnej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, wzbogacając ją o nowe eksponaty nieco zapomnianej, a niezwykle szlachetnej sztuki graficznej – tłumaczy Barbara Wysmyk z KBP.

Aby uzyskać jak najciekawsze efekty, do inicjatywy zaproszono artystki i artystów z różnych pokoleń i dziedzin artystycznych. W projekcie biorą udział również pracownicy Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej: arch. Bartosz Warzecha i dr hab. Monika Zawierowska-Łozińska, prof. PK oraz Justyna Horków z Biura Komunikacji Społecznej.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć także projekty naszych absolwentów: Sary Olszewskiej, Barbary Wysmyk, Sebastiana Krupińskiego, Macieja Mazurkiewicza i Łukasza Waberskiego.

Wernisaż odbędzie się 24 listopada br. o godz. 17 w Mediatece KBP przy placu Polonii 1 w Koszalinie. Wystawa połączy projekty wykonane w latach 50., 60. i 70. XX wieku oraz wykonane z okazji 50. gmachu KBP. Zrealizowane w tym roku projekty wezmą udział w konkursie. Zwycięski będzie znakować biblioteczne zbiory przez najbliższy rok. Po wernisażu będzie można wziąć udział w warsztatach z marmurkowania papieru i tworzenia grafik z Lego Dots. Początek o 17.30.