PKN Orlen chce nawiązać współpracę z Politechniką Koszalińską
Opublikowano 15.03.2023 15:06

Pierwsze spotkanie przedstawicieli uczelni i PKN Orlen, z udziałem pełnomocnika ministra edukacji i nauki, dotyczące przyszłej współpracy i kształcenia studentek i studentów na potrzeby rozwoju energetyki zeroemisyjnej, odbyło się dzisiaj (15 marca br.) na Politechnice Koszalińskiej.

Uczelnię reprezentowali między innymi: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor senior prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal, prorektorzy: dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK i dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK i dziekani: Wydziału Mechanicznego, prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński i Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji, prof. dr hab. inż. Robert Sidełko. Wydziały ma w swojej ofercie kształcenia kierunek Energetyka.

PKN Orlen reprezentowali: Sylwia Pawlak, dyrektor ds. innowacji i Janusz Wijtiwiak, koordynator ds. innowacji w Biurze Innowacji. W spotkaniu uczestniczył Grzegorz Szymoniuk, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. kształcenia, badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie transformacji energetycznej.

Goście przedstawili Strategię Grupy Orlen do 2030 r., a gospodarze – prezentację najważniejszych informacji o uczelni i wydziałach. Dziekani opowiedzieli o możliwościach i najistotniejszych atutach swoich wydziałów.

– Politechnika kształci kadry niezbędne do rozwoju miasta i regionu, organizuje szereg dużych wydarzeń, w tym największe w okolicy targi pracy, poza tym jesteśmy członkiem konsorcjum „Nauka dla morza”, a poprzez udział w międzynarodowym projekcie EDU4Dual mamy szansę z ofertą kształcenia i badaniami wyjść szerzej – wymieniła prof. Danuta Zawadzka. – Spotkanie ma charakter zapoznawczy, cieszę się, że państwo znaleźli czas, żeby nas odwiedzić. To, czym dysponujemy trzeba obejrzeć, przekonać się o ogromnym potencjale uczelni i Koszalina. Jesteśmy zainteresowani współpracą z Grupą Orlen, zwłaszcza w zakresie kształcenia specjalistów na potrzeby rozwoju energetyki i udziale w procesie transformacji energetycznej.

Po spotkaniu goście zwiedzili laboratoria i centra badawcze Wydziału Mechanicznego.