Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf
2021-04-30
Domki dla owadów zapylających, które podczas zajęć przygotowali studenci Wydziału Architektury i Wzornictwa, będą upiększać otoczenie Domu Pomocy Społecznej „Zielony Taras” w Koszalinie. Wspólnota akademicka wspiera w ten sposób ekologiczny rozwój miasta.

Domki wykonali studenci studiów licencjackich kierunku Architektura Wnętrz. Wcześniej zgłębili tematykę: dowiedzieli się, jakie są zwyczaje owadów i jakie są ich wymagania. Budowle powstały pod kierunkiem dr hab. Alina Adamczak, profesor PK i prodziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa. - Domki są ciekawie przygotowane: wypełnione odpowiednim materiałem, zabezpieczone siatką - dodaje pani profesor.

Kwietna mozaika

Takie konstrukcje wpisały się w krajobraz miast Europy Zachodniej, w Polsce są także coraz bardziej popularnym widokiem. Domki dla zapylaczy stanowią schronienie dla pożytecznych owadów, które z coraz większym trudem odnajdują się w przestrzeni miejskiej. W pobliżu - w miejsce dotychczasowych tradycyjnych trawników - powstają z reguły kwietne łąki. Upiększają okolicę i stają się dodatkowym miejscem rekreacji. Ale nie chodzi tylko o estetykę. Kwietna łąka staje się domem dla pożytecznych zwierząt - w tym właśnie dla owadów. Wzbogaca bioróżnorodność i korzystnie wpływa na bilans wód gruntowych. Tym właśnie kierował się Wydział Architektury i Wzornictwa przekazując domki do Domu Pomocy Społecznej „Zielony Taras” przy ul. Leonida Teligi w Koszalinie.

Akcja „Zielony Taras”

Wykładowców i studentów zainspirował niedawny apel o przekazywanie sadzonek roślin ogrodowych i balkonowych do „Zielonego Tarasu”. Placówka ma tereny zielone i taras, a pracownicy chcą odpowiednio je urządzić. Ogłosili więc Akcję „Zielony Taras”, której celem jest zbiórka roślin, donic i ziemi ogrodowej.

- Pozwoli to stworzyć bezpieczne i przyjazne miejsce dla mieszkańców. W otoczeniu roślin będą mogli wspólnie wypocząć i poprawić swoje samopoczucie - podkreśla Irena Karasiewicz, kierownik działu administracyjno-gospodarczego Domu Pomocy Społecznej w Koszalinie.

Z Politechniki Koszalińskiej do „Zielonego Tarasu” trafiły dwa domki dla owadów zapylających. Oficjalne przekazanie odbędzie się 10 maja. Wtedy budowle zostaną ustawione na terenie zielonym przylegającym do budynku DPS. Przyjadą wykładowcy i studenci, którzy pracowali nad konstrukcją.

Jak dodała Irena Karasiewicz, na przygotowanej działce zostanie także wysiana kwietna łąka, która zapewni owadom odpowiednią bazę pokarmową. - Zyska na tym cały ogród oraz mieszkańcy i dzieci odwiedzające dom w ramach integracji międzypokoleniowej. Dla nich utworzenie takiego miejsca będzie miało również wymiar edukacyjny - wyjaśnia, dodając, że akcja „Zielony Taras” ma ogólnopolski oddźwięk. Zbiórka sadzonek do urządzenia tarasu, kwietników i terenów zielonych została więc przedłużona do końca maja.

Tymczasem, jak tłumaczy prof. Alina Adamczak, na Wydziale Architektury i Wzornictwa pozostały jeszcze trzy gotowe domki dla zapylaczy. Są plany, by ustawić je na terenie kampusów uczelni przy ulicy Racławickiej i ulicy Śniadeckich.

Zdjęcie: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

Prof. Alina Adamczak prezentuje jeden z domków wykonanych przez studentów Architektury Wnętrz.

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl