Nauka miała swoje święto w Politechnice Koszalińskiej
Opublikowano 29.09.2022 15:23

Nauka hiszpańskiego, produkcja inteligentnych opakowań do żywności, druk 3D, bezpieczeństwo w sieci i przyzwyczajenia konsumentów – to tylko niektóre tematy wykładów i prezentacji podczas zorganizowanego w czwartek (29 września br.) w Politechnice Koszalińskiej XXI Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Nasza uczelnia u progu nowego roku akademickiego gościła wielu młodych miłośników nowinek naukowych.

Celem imprezy jest popularyzowanie nauki i pokazywanie jej w atrakcyjny i zrozumiały sposób. Uczestników festiwalu przywitała rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.

– Cieszę się z waszej obecności w naszej uczelni – mówiła pani rektor. - Wierzę, że wysłuchacie ciekawych wykładów i będziecie świadkami fascynujących eksperymentów naukowych. Dzięki temu odkryjecie bogaty świat nauki, a w przyszłości może również podejmiecie studia na Politechnice Koszalińskiej.

- Nauka to jedna z najlepszych ścieżek kariery, jakie można sobie wymarzyć – mówił z kolei prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK. – Ciekaw jestem jak wielu z was połknie bakcyla zdobywania wiedzy.

W ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki w obiektach przy ul. Śniadeckich i ul. Kwiatkowskiego uczelnia zaproponowała 50 różnego rodzaju pokazów i blisko 30 wykładów i konkursów. Była lekcja hiszpańskiego, zajęcia na temat inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych, warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w internecie, a także prelekcje na temat tego, czym kierują się klienci, podejmując decyzje zakupowe. Można było wysłuchać wykładu o pracy służb wywiadowczych („Jak zostać szpiegiem”), a także o tym, jaką rolę w reklamie pełni prowokacja. Była prezentacja druku 3D z materiałów niemetalowych i z metalu, pokazy działania dużych robotów przemysłowych oraz prezentacja systemów automatyki przemysłowej. Biblioteka Główna przygotowała konkurs słownikowy, a także turniej, w którym uczestnicy rywalizowali przy budowie modelu przyszłego Centrum Wiedzy Cognitarium.

Grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Połczynie Zdroju zastaliśmy podczas prowadzonych przez dr. inż. Rafała Wojszczyka pokazów z użyciem interaktywnego sensora ruchu Kinect. To urządzenie z odpowiednim oprogramowaniem jest popularne w grach na konsole, coraz częściej znajduje także zastosowanie w sterowaniu maszynami i przy tworzeniu grafiki trójwymiarowej. Możliwości sensora ruchu sprawdził m.in. uczeń Kacper Wrzesień.

- Nasi uczniowie podejmą wkrótce decyzję o wyborze szkoły średniej, a w przyszłości być może będą zastanawiać się nad wyborem studiów – mówił Błażej Żelazko, który w połczyńskiej szkole uczy fizyki i matematyki. - Jestem absolwentem Politechniki Koszalińskiej. Chciałem uczniom zaprezentować ofertę mojej uczelni.

Bogaty program pobytu w uczelni mieli uczniowie z I i II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Resku (w lanie były m.in. wykład „Sztuka cyfrowa w naszym życiu” i pokazy użycia kamery termowizyjnej). – Lubię eksperymenty i świat informatyki – mówił Karem Kochiienu z klasy I matematyczno-informatycznej LO w Resku (uczeń pochodzi z okolic Czerkasów na Ukrainie).

Dr inż. Krzysztof Deska z Katedry Geodezji WILŚiG prezentował działanie zaawansowanych instrumentów geodezyjnych (niwelatory, teodolity, tachimetry). Uczestnicząca w warsztatach Milena Sielkicka z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku (IV klasa, specjalność technik geodeta) przyznała, że zastanawia się nad wyborem dalszej drogi edukacji. – Myślę o studiach na kierunku Budownictwo. Może zdecyduję się na Koszalin – wyjaśniła.

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie pod Koszalinem (specjalności: architektura krajobrazu i rolnictwo) wzięła udział w emocjonującej rywalizacji przygotowanej przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska. Uczniowie podzieleni na trzy grupy budowali z klocków Lego miniatury waszyngtońskiego Białego Domu. W każdym zestawie było 1500 klocków.

– Ta zabawa jest sporym wyzwaniem, które weryfikuje umiejętności wymagane także w zawodach inżynierskich – wyjaśnia dr inż. Przemysław Krystosik z Katedry Konstrukcji Metalowych. – Pozwala sprawdzić umiejętność pracy w zespole. Jest też testem kreatywności. Ponadto pozwala zweryfikować umiejętność czytania planów konstrukcyjnych.

Inna grupa uczniów z Bonina uczestniczyła w wykładzie dr. Piotra Boćki „Handel ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa”. – Wiele ciekawych informacji o groźnych zjawiskach, jak handel narządami ludzkimi, praca niewolnicza czy prostytucja. To ważne ostrzeżenie m.in. dla osób wyjeżdżających za granicę – przyznała Aleksandra Rejwerska z klasy IV technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Najmłodszym spodobał się koparkowy tor przeszkód, a także zajęcia praktyczne polegające na rozpoznawaniu zapachów oraz pozwalające sprawdzić wrażliwość smakową. Tradycyjnie, dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz świateł laserowych z efektami specjalnymi.

XXI Zachodniopomorski Festiwal Nauki odbył się pod patronatem rektora Politechniki Koszalińskiej, marszałka województwa zachodniopomorskiego oraz prezydenta Koszalina.

Dofinansowano z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki.


Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska