Nagroda za pracę magisterską wspierającą ekologiczne rozwiązania w budownictwie
Opublikowano 22.09.2022 08:49

W środę (21 września br.) w hotelu Intercontinental w Warszawie wręczono nagrody laureatom konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Kreuj zieloną energię z CEMEX”. Pierwszą nagrodę za najlepszą pracę magisterską odebrał absolwent Politechniki Koszalińskiej – Mateusz Jezierski. Uhonorowano też promotora pracy, dr. hab. inż. Jacka Domskiego, profesora z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji naszej uczelni.

Wręczenie nagród nastąpiło podczas zorganizowanego w Warszawie seminarium „Droga do neutralności klimatycznej”.

Celem konkursu było wyłonienie najlepszych prac dyplomowych wpisujących się w działania dotyczące innowacyjnych rozwiązań – zarówno technologicznych jak i produktowych, które można wdrożyć w branży produkcji cementu, betonu i kruszyw. Chodzi o prace m.in. z obszarów; zrównoważony rozwój i gospodarka niskoemisyjna, działania w celu redukcji dwutlenku węgla, ekologiczne i innowacyjne rozwiązania materiałowe ograniczające wykorzystanie zasobów naturalnych.

Do konkursu przystąpiło prawie czterdziestu autorów prac dyplomowych z 14 uczelni technicznych. Do finału zakwalifikowano 10 najlepszych prac. Pierwszym miejscem uhonorowano pracę magisterską Mateusza Jezierskiego, absolwenta Budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej.

Komisja konkursowa doceniła oryginalne i ciekawe podejście dotyczące wykorzystania w betonie materiałów odpadowych takich jak: stłuczka porcelanowa czy stalowy kord zawarty w zużytych oponach samochodowych.

– Jestem szczęśliwy i, oczywiście, bardzo zadowolony – przyznaje nagrodzony absolwent, który pracuje w jednej z firm budowlanych na wybrzeżu. – To bardzo miły początek urlopu. Właśnie przygotowuję się do wyjazdu na wypoczynek.

Specjalną nagrodę odebrał także promotor pracy, prof. Jacek Domski. – Ta nagroda daje satysfakcję – przyznaje naukowiec. – Podczas seminarium zaproponowano mi wejście do kapituły konkursowej. W następnej edycji konkursu znajdę się więc w grupie osób oceniających prace.

W seminarium „Droga do neutralności klimatycznej” uczestniczyli przedstawiciele firm budowlanych i naukowcy z uczelni technicznych. W pierwszej części zaprezentowano wizję ekologicznego budownictwa w odniesieniu do różnych branż: architektonicznej, produkcji hutniczej, produkcji cementu, wykonawstwa budowlanego. Europejską drogę do neutralności klimatycznej przedstawił były premier, prof. Jerzy Buzek. Ostatnią część wypełniła dyskusja pod hasłem „Zielone budownictwo – moda czy konieczność”. Mówiono m.in. o nowoczesnej produkcji cementu, której towarzyszy zmniejszona emisja dwutlenku węgla.

fot. archiwum Mateusza Jezierskiego

Na zdjęciach: (fot.1 ): statuetka za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie "Kreuj zieloną energię z CEMEX";

(fot 2.): mgr inż. Mateusz Jezierski (po lewej) i dr hab. inż. Jacek Domski, prof. PK podczas warszawskiego seminarium.