Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf
6 lutego o godzinie 17:00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy Placu Polonii 1 odbędzie się promocja publikacji o zmarłym w 2018 roku Zygmuncie Wujku. Jej autorką jest dr Anna Gut - Czerwonka z Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.

Publikacja wydana została przez Archiwum Państwowe w Koszalinie przy dofinansowaniu Naczelnej Dyrekcji Archwów Państwowych oraz Prezydenta Miasta Koszalina.

W programie wydarzenia prezentacja publikacji oraz panel dyskusyjny połączony ze wspomnieniem o Zygmuncie Wujku. 
W dyskusji udział wezmą:

- dr Anna Gut-Czerwonka - autorka publikacji "Zygmunt Wujek. Artysta nietypowy"
- Krzysztof Majka - Senator Rzeczypospolitej Polskiej IV kadencji, Ambasador RP w Indiach i Korei Południowej
- Paweł Michalak- Senator Rzeczypospolitej Polskiej VI kadencji, Dyrektor Zachodniopmorskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura w Koszalinie
- dr Paweł Migdalski - historyk, pomorzoznawca, współ­za­ło­ży­ciel i pre­zes Sto­wa­rzy­sze­nia 
- Greta Grabowska - koszalińska artystka, architektka wnętrz i krajobrazu, autorka posiadająca w dorobku ponad trzydzieści wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych.

Moderatorem panelu będzie Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka.

Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa biograficzna dotycząca Zygmunta Wujka stworzona w oparciu o materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie, a także wystawa portretów wykonanych przez koszalińskich fotografików - Edwarda Grzegorza Funke i Wojciecha Szweja.

Publikacja będzie pierwszą próbą udokumentowania ogromnego dorobku artystycznego Zygmunta Wujka, zmarłego w 2018 r. koszalińskiego rzeźbiarza, medaliera, rysownika, autora ponad 200. pomników na terenie środkowego Pomorza, ale także poza granicami kraju: w Korei, Indiach, Niemczech, USA czy Hiszpanii. 

Źródłami inspiracji artysty często stawały się materiały archiwalne i artefakty związane z wydarzeniami oraz postaciami ważnymi dla historii Polski, co wskazuje na wyjątkową wrażliwość Zygmunta Wujka jako dokumentalisty, pragnącego zachować pamięć o dziejach Narodu Polskiego w swoich realizacjach artystycznych. 

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl