Politechnika Koszalińska otwiera licencjackie studia biznesowe w języku angielskim. Jest jeszcze jedna nowość: od nowego roku akademickiego na II stopniu studiów uczelnia będzie kształcić specjalistów w zakresie analityki biznesowej.
Dwa nowe kierunki - International Business, studia I stopnia, oraz Analityka Biznesowa, studia II stopnia – już od roku akademickiego 2024/2025 znajdą się w ofercie dydaktycznej Wydziału Nauk Ekonomicznych. Studia te będą prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
– W ten sposób rozszerzamy dotychczasową ofertę naszego wydziału obejmującą studia z Ekonomii, Finansów i Rachunkowości, Zarządzania, Logistyki oraz Turystyki i Rekreacji – podkreśla dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, dr hab. Grzegorz Przekota, prof. PK.
International Business – studia w języku angielskim
Językiem wykładowym na kierunku International Business będzie język angielski. Studenci będą kształceni w przedmiotach ekonomicznych, finansowych oraz zarządzania.
– Potrzeba kształcenia na tym kierunku wynika ze zmian, jakie dokonują się w naszym otoczeniu. Jeżeli spojrzymy na to, jak zmieniła się gospodarka Polski w ciągu ostatnich 20 lat, to zauważymy bardzo szybki wzrost wymiany międzynarodowej. Eksport wzrósł w tym czasie o około 300 procent, a import o blisko 250 procent, przy wzroście PKB o nieco ponad 100 procent - tłumaczy prof. Grzegorz Przekota. - Handel międzynarodowy nie jest tylko domeną wielkich korporacji międzynarodowych i dużych przedsiębiorstw, ale coraz prężniej działa tutaj sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Oznacza to, że kształcenie umiejętności menedżerskich, ekonomicznych i finansowych w połączeniu ze znajomością języka angielskiego będzie dawało takim absolwentom szerokie możliwości zatrudnieniowe.
Generalnie kierunek International Business jest adresowany do osób, które swoją przyszłość widzą w nowoczesnym, międzynarodowym środowisku biznesowym. Absolwenci będą przygotowani do podjęcia pracy na stanowiskach specjalistów i menadżerów różnego szczebla, a także jako doradcy bądź konsultanci w przedsiębiorstwach działających w skali międzynarodowej. Studia będą przygotowywać także do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej z uwzględnieniem rynków międzynarodowych.
– Na studia zapraszamy wszystkich tych absolwentów szkół średnich, którzy interesują się ekonomią, finansami i zarządzaniem, chcieliby pracować w międzynarodowym środowisku biznesowym, a jednocześnie posługują się dobrze lub chcieliby posługiwać się dobrze językiem angielskim – mówi dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych. – Oferta takich studiów jest wyjątkowa w naszym regionie.
Analityka Biznesowa – umiejętności analityczne, narzędziowe, menedżerskie
Druga nowość w ofercie dydaktycznej to kierunek Analityka Biznesowa. Są to dwuletnie studia II stopnia skierowane do absolwentów studiów I stopnia, wszystkich kierunków studiów ekonomicznych i nieekonomicznych.
Analityka Biznesowa to nowy kierunek, który w założeniu ma łączyć znajomość nowoczesnych metod ilościowych, w tym statystyki, ekonometrii, badań operacyjnych, algorytmów analizy danych z umiejętnością posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem przeznaczonym do analizy danych, modelowania, prognozowania i symulowania. Wiedza i umiejętności narzędziowe, które zdobędą absolwenci Analityka Biznesowa, ma być połączona z praktyczną wiedzą z zarządzania, ekonomii i finansów.
– Jako wydział cały czas rozwijamy się w zakresie tworzenia nowych laboratoriów oraz wdrażania specjalistycznego oprogramowania, które może być wykorzystywane na zajęciach dydaktycznych – podkreśla dziekan WNE. – Całkiem niedawno - 15 marca 2024 r. - otworzyliśmy nową Pracownię Analiz Rynkowych, a dysponujemy także Laboratorium Finansowo-Giełdowym oraz innymi pracowniami i laboratoriami, które wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie. Kierunek Analityka Biznesowa jest kierunkiem ogólnoakademickim, zatem zależeć będzie nam nie tylko na tym, aby kształcić studentów w sposób odtwórczy, ale także w sposób twórczy, tj. aby potrafili także rozwijać stosowane narzędzia.
Patrząc na oferty pracy dostępne w ogólnopolskich serwisach, można zauważyć, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju analityków danych. Tacy specjaliści poszukiwani są przez firmy i korporacje finansowe, medyczne, handlowe, przemysłowe i inne. Wyposażenie absolwenta w dobre umiejętności analityczne pozwoli mu zatem zaistnieć i odnaleźć się w dowolnej branży.
– Na studia zapraszamy tych wszystkich absolwentów studiów I stopnia, którzy zainteresowani są rozwijaniem swojej wiedzy i umiejętności analitycznych oraz którzy lubią rozwiązywać, modelować i prognozować różnego rodzaju zjawiska.
fot. Wojciech Szpak / Politechnika Koszalińska