W Instrumentarium Geodezyjnym Laboratorium Geodezji WILŚiG w ramach jednej kampanii pomiarowej wykonano łącznie prawie 3 tysiące pojedynczych pomiarów: kierunków, katów, odległości i przewyższeń.
W końcu marca bieżącego roku, w sali 9I – w Instrumentarium Geodezyjnym Laboratorium Geodezji WILŚiG, wykonano nietypowe pomiary z wykorzystaniem precyzyjnego niwelatora cyfrowego oraz precyzyjnego (1") tachimetru zrobotyzowanego. Pomiary te zrealizowano w celu ponownego wyrównania założonej już wcześniej, a obecnie zmodernizowanej, sieci składającej się z 46 punktów (stanowisk i różnorodnych celów). Pozwolą one na ponowne wyrównanie osnowy jako sieci kątowo-liniowej i określenie współrzędnych (X,Y,H) punktów z dokładnością (RMSE) rzędu pojedynczych milimetrów.
Pomiary realizowane były przez dyplomanta – przyszłego inżyniera geodetę Kamila Tarnawskiego, realizującego pod kierunkiem dr. inż. Krzysztofa Deski pracę dyplomową pt. Osnowa specjalna do celów dydaktycznych. Pomiary realizowane tachimetrem, wspomagane były przez zawansowane systemy automatycznego celowania oraz programy umożliwiające pomiary powtarzalne - sekwencyjne. Sama realizacja prac pomiarowych, z uwagi na dużą liczbę celów obserwowanych jednocześnie, okazała się dość dużym wyzwaniem technicznym jak i logistycznym. Dzięki wsparciu pracowników technicznych Laboratorium Geodezji oraz uprzejmości dwóch firm geodezyjnych z regionu: FOTOKART Sp. z o. o. ze Szczecina i PRUGEO Sp. z o. o. z Koszalina, które w ramach doraźnej współpracy udostępniły dodatkowe spodarki i adaptery, udało się zoptymalizować całą kampanię pomiarową – m.in. ograniczyć ilość stanowisk pomiarowych do sześciu oraz skrócić czas realizacji całych pomiarów do tylko trzech dni. Było to szczególnie istotne z uwagi na ciągłe i duże obciążenie dydaktyczne sali Instrumentarium Geodezyjnego. Całość prac zrealizowano też bez groźby utraty dokładności opracowania wynikowego.
Wcześniejsze pomiary osnowy w sali realizowanie były w 2014 roku z wykorzystaniem sprzętu niższej klasy dokładnościowej: niwelatora technicznego i 6" tachimetru manualnego. Założona sieć punktów pozwala na m.in. na realizację w sali szeregu zadań pomiarowych, symulację części pomiarów terenowych, testowanie, kalibrację i rektyfikację instrumentów geodezyjnych. Wykorzystywana jest ona przede wszystkim do zadań dydaktycznych realizowanych na studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunku Geodezja i Kartografia oraz studiach pierwszego stopnia na kierunku Budownictwo.
Fot. Krzysztof Deska