Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji
Politechniki Koszalińskiej

Uroczystość jubileuszu 60-lecia PZITS oraz 55-lecia WILŚiG
Opublikowano 15.05.2023 11:22

55-lecie istnienia świętuje Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej. To jeden z dwóch najstarszych wydziałów naszej uczelni. Obchody jubileuszu WILŚiG połączono z uroczystością z okazji 60-lecia koszalińskiego oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Były gratulacje, życzenia, nagrody i odznaki honorowe.

Prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Błażej Bałasz, który powitał uczestników uroczystości w imieniu władz uczelni, podkreślił znaczenie badań i pracy dydaktycznej prowadzonej przez Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Jak mówił, to ważne miejsce w rozwoju nauki i wiedzy inżynierskiej. Zdobywanie tej wiedzy decyduje o komforcie naszego życia, ale też pozwala nam funkcjonować w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Dużym wyzwaniem dla naukowców i przyszłych inżynierów jest transformacja gospodarki obiegu zamkniętego.

Prof. dr hab. Kazimierz Szymański, prezes koszalińskiego oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych podkreślił, że od 60 lat organizacja działa na rzecz rozwoju inżynierii środowiska i inżynierii sanitarnej. Znakomita większość członków oddziału to absolwenci Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej.

Historię i współczesność wydziału przypomniał jego dziekan, prof. dr hab. inż. Robert Siodełko. Mówił o pierwszych studentach kształcących się w budynkach przy ulicy Racławickiej i o kolejnych uzyskiwanych przez wydział uprawnieniach (o nowych kierunkach kształcenia i możliwości nadawania stopni naukowych). Obecnie wydział zatrudnia 91 pracowników naukowych dydaktycznych i oferuje możliwość kształcenia na 6 kierunkach studiów.

Gratulacje z okazji obu jubileuszy przekazała m.in. prezes zarządu głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych dr hab. inż. Anna Bogdan, profesor Politechniki Warszawskiej. Podczas uroczystości, w towarzystwie prof. dr hab. Kazimierza Szymańskiego, prezesa koszalińskiego oddziału PZITS, wręczyła nagrody za najlepsze prace dyplomowe obronione w roku akademickim 2022/2023 na kierunku Inżynieria środowiska. Otrzymali je mgr inż. Tomasz Gaja i mgr inż. Radosław Witold Cybulski. Wyróżniono też promotorkę obu prac dr inż. Sylwię Jantę-Lipińską.

Podczas uroczystości uhonorowano też zasłużonych członków Polskiego Związku Inżynierów i Techników Sanitarnych. Złote odznaki z diamentem otrzymali: Piotr Arnold, Ewa Kierzek, Dorota Kowalczuk, Janusz Moskal. Złote odznaki otrzymali: Robert Nowak, Bożena Jabłońska, Izabela Purta i Magdalena Wolska-Polaszek, a srebrne: Katarzyna Pikuła i Tadeusz Seifert. W trakcie obchodów Robert Leszczorz z czasopisma „Strefy Gospodarki” (wydawcą jest „Dziennik – Gazeta Prawna”) wręczył Robertowi Mani, prezesowi Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie, list gratulacyjny z okazji uzyskania przez tę firmę pozycji wicelidera w ogólnopolskim rankingu firm z sektora energetyki cieplnej. Oceniano dane finansowe, działania związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników i działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

– Osiemdziesiąt procent pracowników Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie to absolwenci Politechniki Koszalińskiej – mówi prezes Robert Mania, który jest zarazem członkiem Konwentu Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. – To powód do dumy, bo dzięki tej kadrze możemy konkurować na polskim rynku.

Jubileuszowe spotkanie zakończył wykład prof. dr hab. inż. Czesławy Rosik-Dulewskiej, czł. zw. PAN, czł. Komitetu Inżynierii Środowiska PAN, pt. „Wyzwania stojące przed Inżynierią Środowiska w XXI wieku”.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska