Z przyjemnością informujemy, że praca magisterska obroniona na Politechnice Koszalińskiej przez mgr. inż. Mateusza Jezierskiego zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Kreuj zieloną przyszłość z CEMEX”. Specjalną nagrodą został wyróżniony promotor pracy, dr hab. inż. Jacek Domski, profesor z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji naszej uczelni.
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych prac dyplomowych wpisujących się w działania dotyczące innowacyjnych rozwiązań - zarówno technologicznych, jak i produktowych - dla branży produkcji cementu, betonu i kruszyw. Organizatorem jest międzynarodowy potentat w tej branży - firma CEMEX.
Do konkursu przystąpiło prawie czterdziestu dyplomantów reprezentujących 14 uczelni technicznych z całej Polski. Do finału, który odbył się w maju w Warszawie, zakwalifikowanych zostało 10 najlepszych prac.
Pierwsze miejsce zajęła praca magisterska mgr. inż. Mateusza Jezierskiego, absolwenta Budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej. Praca była poświęcona „Ocenie stanów granicznych wybranych elementów wykonanych na bazie kompozytów cementowych”.
Komisja konkursowa podkreśliła, że w zwycięskiej pracy na szczególną uwagę zasługuje oryginalne i ciekawe podejście do wykorzystania materiałów odpadowych w betonie, pochodzących z nieoczywistych źródeł, takich jak stłuczka porcelanowa czy stalowy kord zawarty w zużytych oponach.
„Cały materiał został rzetelnie opracowany w świetle docelowego i praktycznego wykorzystania zaproponowanych rozwiązań w nośnych elementach konstrukcyjnych” – napisano w komunikacie komisji konkursowej.
- W czasie studiów przygotowywaliśmy mnóstwo prac projektowych. Szans na wykonanie badań w laboratorium było znacznie mniej. Chciałem skupić się na badaniach nad wytwarzaniem betonu i cementowaniem. Koledzy ze starszych roczników odradzali, bo dużo wysiłku trzeba było włożyć w przygotowanie tej pracy. Ale, jak widać, było warto – tłumaczy nagrodzony absolwent, który znalazł już zatrudnienie w firmie z branży budowlanej. – Kiedy przystępowałem do konkursu, nie zakładałem, że uda mi się zdobyć nagrodę. Po finałowej prezentacji wiedziałem, że poszło mi nieźle i liczyłem na to, że znajdę się na podium. Pierwsza nagroda była jednak zupełnym zaskoczeniem.
Komisja konkursowa nagrodziła również promotora pracy, dr. hab. inż. Jacka Domskiego, prof. PK, który z dumą pogratulował sukcesu dyplomantowi. Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się 21 września br. podczas zaplanowanego w Warszawie seminarium „Droga do neutralności klimatycznej”.
fot. Marcelina Marciniak / Politechnika Koszalińska
Na zdjęciu: Autor nagrodzonej pracy, mgr inż. Mateusz Jezierski (po lewej) i promotor dr hab. inż. Jacek Domski, prof. PK (w tle stanowisko, na którym została wykonana część badań).