W czwartek i piątek (16 i 17 grudnia 2021 r.) w pracowniach Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Koszalińskiej odbędzie się finał piątej edycji konkursu na najlepszą konstrukcję wieży „Power Tower 2021. Tradycja i Nowoczesność”. W zmaganiach wezmą udział reprezentanci kilku uczelni technicznych oraz szkół średnich. Wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Ideą konkursu jest promowanie wiedzy technicznej i nauka współpracy pomiędzy przyszłymi uczestnikami procesu budowlanego. Organizatorem jest Inżynierskie Koło Studenckie IKS oraz Katedra Konstrukcji Metalowych Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji (WILŚiG) Politechniki Koszalińskiej.
Konkurs polega na zbudowaniu wytrzymałej konstrukcji w formie wieży kratowej. Tradycyjnie zmagania odbędą się w dwóch kategoriach: wież tradycyjnych, ręcznie wykonanych z drewna i wież nowoczesnych, wydrukowanych przy użyciu drukarki 3D. W rywalizacji mogą wziąć udział trzyosobowe drużyny (studenci lub uczniowie).
Już wiadomo, że w tym roku w kategorii konstruktorów wież tradycyjnych o miano najlepszej drużyny rywalizować będzie 12 ekip (to reprezentanci Politechniki Śląskiej, Politechniki Gdańskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Państwowych Szkół Budownictwa z Gdańska i gospodarzy – Politechniki Koszalińskiej). Już w najbliższy czwartek (16 grudnia) w uczelnianych pracownicach zbudują konstrukcje przy pomocy materiałów, które zapewni organizator. Na miejscu zapewnione zostaną też narzędzia do wykonania modelu (nóż do tapet, papier ścierny, piła do drewna itp.).
Do rywalizacji w kategorii nowoczesnej zgłosiło się natomiast 5 drużyn. Ci uczestnicy swoje projekty przygotowali w formie elektronicznej. Na tej podstawie w uczelnianym Centrum Druku 3D już drukowane są konstrukcje wież.
Na piątek (17 grudnia) został zaplanowany najbardziej emocjonujący etap rywalizacji. W Laboratorium Materiałów i Konstrukcji Budowlanych WILŚiG wszystkie wieże zostaną zważone i poddane efektownemu niszczeniu. Wygrają te drużyny, których modele okażą się najbardziej wytrzymałe (ich kształt i wymiary muszą spełnić wymogi regulaminu).
Na zwycięzców czekają nagrody!
fot. Marcelina Marciniak / Politechnika Koszalińska