Pedagogika jako kierunek studiów z dziedziny nauk społecznych wyposaża absolwentów w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne nie tylko z zakresu subdyscyplin pedagogicznych, ale także obszernie kształci w zakresie psychologii, socjologii i nauk prawnych. Kształcenie teoretyczne uzupełnione jest obszernym programem praktyk zawodowych w wymiarze 960 godzin na studiach licencjackich i 480 na magisterskich. Trzy oferowane obecnie do wyboru specjalności na obydwu stopniach cieszą się od lat niesłabnącą popularnością, gdyż odpowiadają rzeczywistym potrzebom rynku pracy oraz dlatego, że kształcenie na nich realizują specjaliści-praktycy. Studiowanie pedagogiki przygotowuje do dynamicznego projektowania swojego rozwoju zawodowego w obszarze edukacji, resocjalizacji, działalności opiekuńczo-wychowawczej.
PRYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE
Absolwenci studiów na kierunku Pedagogika I i II stopnia uzyskują przygotowanie pedagogiczne wymagane do wykonywania zawodu nauczyciela.
FORMY KSZTAŁCENIA:
studia I stopnia (licencjackie) stacjonarne - czas trwania: 6 semestrów,
studia I stopnia (licencjackie) niestacjonarne - czas trwania: 6 semestrów
studia II stopnia (magisterskie) stacjonarne - czas trwania: 4 semestry
studia II stopnia (magisterskie) niestacjonarne - czas trwania: 4 semestry
DOSTĘPNE SPECJALNOŚCI:
Studia I stopnia
- terapia pedagogiczna - korekcyjna
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z profilaktyką społeczną
- pedagogika resocjalizacyjna z elementami kryminologii
Studia II stopnia
- terapia pedagogiczna - korekcyjna z arteterapią
- pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią zajęciową
Perspektywy zawodowe absolwentów:
PROGRAM STUDIÓW
Obwieszczenie Rektora PK 27/2022 - z dnia 21 grudnia 2022
FILM PROMOCYJNY
https://www.youtube.com/watch?v=-KgF1KRMSC8
Absolwenci, w zależności od specjalności, mogą znaleźć zatrudnienie między innymi jako: pedagog i wychowawca w świetlicach, internatach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, placówkach opieki całkowitej i częściowej, ośrodkach terapii uzależnień, organizacjach i stowarzyszeniach działających w obszarze readaptacji społecznej. Zdobyta wiedza, umiejętności oraz kompetencje stanowią podstawę do zdobywania kwalifikacji umożliwiających pracę jako: pedagog rodziny, członek zespołu kuratorskiej służby sądowej jako kurator społeczny, pedagog i wychowawca w policyjnych izbach dziecka, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapeutycznych, w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w schroniskach dla nieletnich, w zakładach poprawczych, w aresztach śledczych i zakładach karnych; w instytucjach opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego, rodzinnego, socjalizacyjnego; placówkach wielofunkcyjnych. Absolwent może podjąć pracę również jako wychowawca w placówkach opieki całkowitej i częściowej, w szkołach, wybrane instytucje pomocy społecznej (asystent rodziny, koordynator pieczy zastępczej, opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej), zakłady opiekuńczo - lecznicze (prewentoria, sanatoria).
Ponadto absolwent może podjąć pracę na stanowisku terapeuty zajęć specjalistycznych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz pedagoga, terapeuty prowadzącego zajęcia specjalistyczne w przedszkolu, szkole i placówce (specjalista terapii pedagogicznej), a w szczególności do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się, zajęć wspomagających wychowawczą funkcję rodziny, zapobiegających zachowaniom dysfunkcyjnym uczniów oraz wspierających ich rozwój.
Załączniki
Nazwa | |
---|---|
Program_Pedagogika_I_stopien_Profil_praktyczny_od_2023_24.pdf | Pobierz |
Program_Pedagogika_II_stopien_Profil_praktyczny_od_2023_24.pdf | Pobierz |