Wydział Humanistyczny
Politechniki Koszalińskiej

Absolwenci kierunku Pedagogika na rynku pracy

Monika Bastek


W.H.: Pani kapral – czy warto studiować pedagogikę?

Kpr. Monika Bastek: Generalnie uważam, że warto studiować, niezależnie od kierunku, na który się aplikuje. Studia rozwijają, pozwalają poszerzyć horyzonty. Osobiście jestem absolwentką Politechniki Koszalińskiej na kierunku Pedagogika o specjalnościach: resocjalizacja i socjoterapia oraz psychopedagogika. W moim przypadku był to przemyślany wybór i wynikał z chęci, zarazem potrzeby podniesienia kwalifikacji.

W.H.: Co można robić po studiach pedagogicznych w naszym regionie? Czy pedagogika może być przepustką do kariery?

Kpr. Monika Bastek: Dzięki studiom pedagogicznym możemy podjąć pracę w różnych obszarach życia publicznego. Począwszy od placówek edukacyjnych, szkół wyższych po służby mundurowe. Z uwagi na to, iż moim celem zawodowym było wstąpienie w szeregi Służby Więziennej zawsze chciałam studiować pedagogikę resocjalizacyjną. Dzięki temu mogę spełniać się w roli wychowawcy działu penitencjarnego, pracującego w bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności. Lubię to, co robię, gdyż ważna jest dla mnie praca z ludźmi. Patrząc na doświadczenia jakie dotychczas zdobyłam, mogę powiedzieć, że studia na kierunku pedagogika mogą być przepustką do kariery. Wystarczą chęci i zaangażowanie w to co się robi, aby pomysł na siebie przełożyć na satysfakcjonującą pracę zawodową.

W.H.: Dlaczego Politechnika Koszalińska? Skąd taki wybór?

Kpr. Monika Bastek: Ten wybór był oczywisty. Studia podjęłam w okresie, gdy pełniłam służbę funkcjonariusza działu ochrony w Zakładzie Karnym w Koszalinie. Zależało mi nie tylko na utrzymaniu pracy, ale przede wszystkim na rozwijaniu swoich kompetencji i umiejętności. Stąd moja decyzja o rekrutacji na PK.

W.H.: Co dały Pani studia na kierunku Pedagogika Politechniki Koszalińskiej?

Kpr. Monika Bastek: Uczelnia dała mi możliwość pogodzenia dwóch rzeczy – mogłam jednocześnie uczyć się i pracować. Wykładowcy wspierali mnie, motywowali do dalszego działania, dzięki czemu uzyskałam zarówno wysokie wyniki w nauce, jak i zdobyłam niezbędną przy awansach praktykę zawodową.

W.H.: Czy jest coś, co chciałby Pani przekazać tegorocznym maturzystom?

Kpr. Monika Bastek: Serdecznie polecam studia na Politechnice Koszalińskiej. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy ma umysł ścisły, czy woli poruszać się w obszarze nauk humanistycznych, czy społecznych. A jeżeli już ktoś planuje studia społeczne na PK to koniecznie powinien pomyśleć o pedagogice. Zwłaszcza, że na tym kierunku jest prowadzonych szereg ciekawych, aktualnych specjalności, po których ukończeniu jest duża szansa na podjęcie satysfakcjonującej pracy. Dodatkowym atutem tego kierunku jest kadra – życzliwa, otwarta, pomocna. A przynajmniej ja ją tak wspominam.

W.H.: Dziękujemy za rozmowę

Filip Jachowicz


W.H.: Czy warto studiować pedagogikę?

Mgr F. Jachowicz: Moim zdaniem nauka na każdym kierunku z obszaru nauk społecznych jest warta polecania. Poznawanie specyfiki funkcjonowania jednostki w społeczeństwie, jej rozwoju oraz możliwości, którymi dysponuje pozwala odnaleźć się we współczesnym świecie. Studiowanie pedagogiki daje szerokie możliwości pracy, tak z dziećmi i młodzieżą, jak i z dorosłymi. Zależnie od własnego powołania, wybierając z mnogości specjalności pedagogicznych, każdy człowiek może znaleźć dla siebie interesujący obszar.

W.H.: Co można robić po studiach pedagogicznych w naszym regionie? Czy pedagogika może być przepustką do kariery?

Mgr F. Jachowicz: Ukończenie studiów pedagogicznych daje wiele możliwości zawodowych i to nie tylko w naszym regionie. Można podjąć pracę w prywatnych i publicznych szkołach i przedszkolach, zakładach karnych, ośrodkach wychowawczych, poprawczych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, placówkach wsparcia dziennego, internatach, bursach i w wielu innych miejscach, czy instytucjach.

Pedagogika otwiera także przepustkę do osobistej kariery. Wiele osób po ukończeniu studiów pedagogicznych na Politechnice Koszalińskiej zajmuje obecnie stanowiska kierownicze. Tak też stało się w moim przypadku. Po stosunkowo krótkim, bo dwuletnim stażu pracy, otrzymałem możliwość awansu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiów na PK. Oczywiście zdobyte na procesie kształcenia umiejętności musiały być poparte codziennym wysiłkiem i zaangażowaniem w pracę.

W.H.: Dlaczego zdecydował się Pan na studia na Politechnice Koszalińskiej? I czy jest Pan zadowolony z tego wyboru?

Mgr F. Jachowicz: Politechnika Koszalińska była dla mnie naturalnym wyborem, aby połączyć naukę z dotychczasową aktywnością. Uważam też, że był do bardzo dobry wybór.

W.H.: Dlaczego?

Mgr F. Jachowicz: Pierwszą kwestią wartą docenienia jeżeli chodzi o Pedagogikę na Politechnice Koszalińskiej była i jest wykwalifikowana kadra. Duża jej część to praktycy w obszarze, w którym nauczają. Przekazywana wiedza i umiejętności podparte doświadczeniem zawodowym to niepodważalny atut kadry na tym kierunku. Dodatkowym plusem była możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności w mniejszych grupach ćwiczeniowych. Student Pedagogiki nie jest tylko numerem z indeksu, ale jest znany wykładowcy z imienia i nazwiska i traktowany podmiotowo. Nauczyciele służą mu pomocą na każdym etapie studiów, pomagając finalnie w osiągnięciu sukcesu. Po drugie zdobywanie wiedzy i codzienne uczestniczenie w zajęciach przeplatane było czasem poznawania innych ludzi oraz wspólnego korzystania z uroków życia studenckiego. Studia na PK to także szansa rozwijania wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Przede wszystkim poprzez możliwości udziału w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, takich jak na przykład „Wrzuć miedziaka dla dzieciaka. Do tego dochodzi szeroka oferta kół naukowych, pozwalających na rozwój zainteresowań badawczych.

W.H.: Czy były jeszcze jakieś czynniki, które sprawiły, że studiował Pan właśnie tu, w Koszalinie, na Politechnice Koszalińskiej?

Mgr F. Jachowicz: Dla mnie wybór PK jako miejsca studiów był przejawem pewnego rodzaju lokalnego patriotyzmu. I też świadomości tego, że niesie to za sobą pewne wymierne korzyści. Studiując w Koszalinie i zamierzając później w tym regionie rozwijać swoją karierę zawodową, mogłem korzystać z wiedzy i doświadczenia wykładowców, którzy świetnie znają specyfikę pracy w instytucjach działających na tym obszarze.

W.H.: Dziękujemy za rozmowę