Pedagogika jest interdyscyplinarnym kierunkiem kształcenia, cieszącym się dużą popularnością, łączącym wiedzę z wielu obszarów nauk społecznych i humanistycznych (psychologia, filozofia, etyka, antropologia kulturowa, socjologia edukacji i inne). Absolwenci kierunku Pedagogika dysponują podstawową wiedzą pedagogiczną, historyczno-filozoficzną, społeczno-kulturową, biologiczną i psychologiczną stanowiącą teoretyczne podstawy działalności edukacyjnej, w obszarze kształcenia, wychowania, opieki, terapii, rozwoju i samokształtowania w ciągu całego życia. Studenci Pedagogiki nabywają umiejętności samodzielnego zdobywania fachowej wiedzy i posługiwania się nią w celu opisywania, analizowania, interpretowania oraz projektowania strategii działań pedagogicznych. Rozwijają umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, potrafią profesjonalnie porozumiewać się z różnymi podmiotami procesów oświatowo-wychowawczych, planując, realizując i ewaluując podejmowane (indywidualnie i zespołowo) działania pedagogiczne. Znają i potrafią posługiwać się zasadami i normami etycznymi w podejmowanej działalności. Absolwenci kierunku Pedagogika potrafią dokonać samooceny poziomu swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji pedagogicznych, rozumieją potrzebę i potrafią wyznaczyć kierunki całożyciowego, wielowymiarowego rozwoju w obszarze zawodowym i osobistym. Dostrzegają i formułują problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą własną, tak w wymiarze działań praktycznych, jak i badawczych. Potrafią refleksyjnie odnieść się do znaczenia nauk pedagogicznych i wartości podejmowania profesjonalnych działań pedagogicznych.
Zgodnie z Obwieszczeniem Rektora PK 27/2022 - z dnia 21 grudnia 2022
Program dla studiów dla studiów rozpoczynających się od roku akademickiego 2023/2024 - załącznik 1 załącznik 2
OD ROKU AKADEMICKIEGO 2023/2024 NOWE SPECJALNOŚCI NA KIERUNKU PREDAGOGIKA - PROFIL PRAKTYCZNY
PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE
Absolwenci studiów na kierunku Pedagogika I i II stopnia uzyskują przygotowanie pedagogiczne wymagane do wykonywania zawodu nauczyciela. W ramach kierunku Pedagogika profil praktyczny na studiach I i II stopnia, tryb stacjonarny i niestacjonarny oferowane są trzy specjalności:
Specjalności na studiach I stopnia (stacjonarne i niestacjonarne):
- terapia pedagogiczna - korekcyjna
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z profilaktyką społeczną
- pedagogika resocjalizacyjna z elementami kryminologii
Specjalności na studiach II stopnia (stacjonarne i niestacjonarne):
- terapia pedagogiczna - korekcyjna z arteterapią
- pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią zajęciową
Perspektywy zawodowe absolwentów:
Absolwenci, w zależności od specjalności, mogą znaleźć zatrudnienie między innymi jako: pedagog i wychowawca w świetlicach, internatach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, placówkach opieki całkowitej i częściowej, ośrodkach terapii uzależnień, organizacjach i stowarzyszeniach działających w obszarze readaptacji społecznej. Zdobyta wiedza, umiejętności oraz kompetencje stanowią podstawę do zdobywania kwalifikacji umożliwiających pracę jako: pedagog rodziny, członek zespołu kuratorskiej służby sądowej jako kurator społeczny, pedagog i wychowawca w policyjnych izbach dziecka, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapeutycznych, w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w schroniskach dla nieletnich, w zakładach poprawczych, w aresztach śledczych i zakładach karnych; w instytucjach opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego, rodzinnego, socjalizacyjnego; placówkach wielofunkcyjnych. Absolwent może podjąć pracę również jako wychowawca w placówkach opieki całkowitej i częściowej, w szkołach, wybrane instytucje pomocy społecznej (asystent rodziny, koordynator pieczy zastępczej, opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej), zakłady opiekuńczo - lecznicze (prewentoria, sanatoria).
Ponadto absolwent może podjąć pracę na stanowisku terapeuty zajęć specjalistycznych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz pedagoga, terapeuty prowadzącego zajęcia specjalistyczne w przedszkolu, szkole i placówce (specjalista terapii pedagogicznej), a w szczególności do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się, zajęć wspomagających wychowawczą funkcję rodziny, zapobiegających zachowaniom dysfunkcyjnym uczniów oraz wspierających ich rozwój.
DO ROKU AKADEMICKIEGO 2022/2023
Studia na kierunku Pedagogika mają profil praktyczny i zgodnie z wymaganiami, kształcenie teoretyczne uzupełnione jest obszernym programem praktyk zawodowych w wymiarze nie mniej niż sześć miesięcy (960 godzin) na studiach I stopnia i trzech miesięcy (480 godzin) na studiach II stopnia.
Absolwenci studiów na kierunku Pedagogika I i II stopnia uzyskują przygotowanie pedagogiczne wymagane do wykonywania zawodu nauczyciela. W ramach kierunku Pedagogika profil praktyczny na studiach I i II stopnia, tryb stacjonarny i niestacjonarny oferowane są trzy specjalności:
Specjalności na studiach I stopnia (stacjonarne i niestacjonarne):
- terapia pedagogiczna
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
- pedagogika resocjalizacyjna z elementami kryminologii
Specjalności na studiach II stopnia (stacjonarne i niestacjonarne):
- terapia pedagogiczna
- pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Szczegółowy program i plan studiów zawierający wykaz przedmiotów studiów oraz ich rozłożenie w semestrach na studiach I i II stopnia
https://tu.koszalin.pl/wh/kat/994/pedagogika
Oferowane do wyboru specjalności cieszą się od lat niesłabnącą popularnością, gdyż odpowiadają rzeczywistym potrzebom rynku pracy oraz dlatego, że kształcenie na nich prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy, a także specjaliści - praktycy z placówek oświatowo-wychowawczych i resocjalizacyjnych. Katedra Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną, nowoczesnymi salami wykładowymi i ćwiczeniowymi oraz specjalistycznymi laboratoriami i pracowniami, dzięki którym zapewniana jest wysoka jakość kształcenia studentów, w tym z studentów z niepełnosprawnościami.
Pracownicy Katedry mają doświadczenie w organizacji kształcenia na kierunku Pedagogika czego potwierdzeniem jest ponad 850 absolwentów, którzy ukończyli studia I i II stopnia uzyskując kwalifikacje i kompetencje do wykonywania zawodu nauczyciela. W Katedrze Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych zatrudnianych jest 16 nauczycieli akademickich oraz specjaliści – praktycy z palcówek oświatowo-wychowawczych i resocjalizacyjnych.
Atutem kształcenia na kierunku Pedagogika jest szeroka współpraca z placówkami oświatowymi: przedszkolami, szkołami, ośrodkami szkolno-wychowawczymi i resocjalizacyjnymi, dzięki której studenci mogą zdobywać praktyczne przygotowanie do zawodu. Na potrzeby praktycznego przygotowania podpisano stosowne umowy w sprawie realizacji praktyk zawodowych oraz porozumienia ze szkołami ćwiczeń. Dzięki tak szeroko zakrojonej i wypracowanej aktywności absolwenci znajdują realne zatrudnienie w regionie Pomorza Środkowego.
Katedra Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych od lat aktywnie uczestniczy w Zachodniopomorskim Festiwalu Nauki, organizuje spotkania dla nauczycieli w ramach Pedagogicznych Rad Szkoleniowych, dni otwarte uczelni, pokazy i ćwiczenia laboratoryjne, wykłady i prelekcje. Jest organizatorem konferencji naukowych i dydaktycznych. Stwarza szerokie możliwości działalności studentom, nie tylko w obszarze edukacji, ale także w badawczo-dydaktycznym, pracy w ramach wolontariatu i uczestnictwa w wielu cennych inicjatywach społecznych.
Absolwenci, w zależności od specjalności, mogą znaleźć zatrudnienie między innymi:
- W placówkach edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych: w szkołach (w charakterze pedagoga szkolnego, wychowawcy świetlicy, terapeuty pedagogicznego), internatach i bursach, instytucjach nauczania domowego, domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz dzieci i młodzieży, świetlicach terapeutycznych, świetlicach szkolnych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
- W ośrodkach edukacyjno-rehabilitacyjnych i rekreacyjnych: w placówkach wsparcia osób z niepełnosprawnościami, organizacjach pozarządowych, firmach usług edukacyjnych, placówkach animacji kulturalnej, ośrodkach wypoczynkowych, sanatoriach.
- W instytucjach i organizacjach działających na rzecz przeciwdziałania przestępczości i patologii społecznej: w placówkach resocjalizacyjnych dla dzieci i młodzieży, ośrodkach szkolno-wychowawczych, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, policyjnej izbie dziecka, zakładach karnych, agencjach ochrony, policji, instytucjach pomocy społecznej, w charakterze kuratora społecznego.