W dniach 16-18 października br., w Dźwirzynie pod Kołobrzegiem, odbyła się konferencja naukowa "Konstelacja Szkół Naukowych w Inżynierii Mechanicznej". Organizatorem wydarzenia była Politechnika Koszalińska, zaś przewodniczącym komitetu organizacyjnego i naukowego konferencji był dr hab. inż. Dariusz Lipiński, prof. PK, dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej. Wydarzenie to przyciągnęło uwagę wielu naukowców zarówno z kraju, jak i zagranicy. W konferencji wzięli udział także przedstawiciele firm zajmujących się technologiami wytwarzania, ich wdrażaniem oraz produkcją narzędzi.
Konferencja podzielona była na cztery główne dziedziny, a wśród prelegentów znaleźli się również doktoranci Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej. Przedstawili oni swoje badania, między innymi:
- mgr inż. Piotr Jaskólski omawiał wpływ kształtu narzędzi ścierniczych na chropowatość powierzchni w procesie szlifowania kształtowego dwunarzędziową głowicą szlifierską.
- mgr inż. Dorota Laskowska skupiła się na zaletach i wadach technologii wytwarzania przyrostowego SLM i binder jetting z punktu widzenia zastosowań biomedycznych.
Konferencja skupiła się na badaniach z zakresu inżynierii mechanicznej i podzielono ją na cztery główne dziedziny. W Naukowej Szkole Obróbki Ściernej omówiono nowe technologie i modele procesów obróbki ściernej, narzędzia ściernicze oraz hybrydowe metody obróbki ściernej. Naukowa Szkoła Obróbki Skrawaniem koncentrowała się na badaniach związanych z procesem skrawania, jego modelowaniem, trwałością narzędzi i optymalizacją procesów. Ponadto, konferencja przyjęła zupełnie nowe obszary badań, takie jak technologie przyrostowe i hybrydowe oraz wyzwania związane z Przemysłem 4.0. W tym kontekście, dwie nowo powołane szkoły naukowe odegrały istotną rolę. Naukowa Szkoła Automatyzacji Produkcji skoncentrowała się na przemysłowym rozwoju technologii, robotyzacji, systemach nadzorowania procesów oraz sztucznej inteligencji. Natomiast Naukowa Szkoła Technologii Przyrostowych skupiła się na procesach wytwarzania przyrostowego i ich aspektach ekonomicznych.
Dodatkowo, konferencja zapewniła możliwość publikacji referatów w renomowanych czasopismach naukowych takich jak w czasopiśmie „Mechanik” oraz w międzynarodowych czasopismach „Materials” i „Advances in Science and Technology”. Referaty wygłoszone podczas konferencji będą również rekomendowane do publikacji w monografii Wydawnictwa Naukowego Politechniki Koszalińskiej.
Wydarzenie to zostało sfinansowane ze środków budżetu państwa, w ramach Programu "Doskonała nauka II" Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Galeria zdjęć: https://ksn2023.tu.koszalin.pl/#galery