Absolwent kierunku Inżynieria Biomedyczna posiada wykształcenie interdyscyplinarne, składające się z 3 głównych obszarów: nauk technicznych, medycznych i biologicznych. Posiada podstawową wiedzę w zakresie: elektroniki, inżynierii materiałowej, biomechaniki i robotyki, informatyki medycznej oraz anatomii i fizjologii człowieka. Nabywa umiejętności opisu, modelowania matematycznego i symulacji komputerowych układów biomedycznych. Posiada również umiejętności z zakresu gromadzenia, przetwarzania i prezentacji danych biometrycznych.
Chcesz wiedzieć wiecej? Strona głowna Inzynierii Biomedycznej kliknij tu.
Absolwent potrafi:
- Wyjaśnić zasady fizyczne technik diagnozowania i terapii człowieka.
- Wybrać optymalne urządzenia do danych zastosowań medycznych z oferty rynkowej.
- Wykorzystać wiedzę z zakresu fizjologii, biomechaniki, elektroniki i informatyki do zaprojektowania prototypowego urządzenia diagnostycznego, terapeutycznego lub rehabilitacyjnego i zaplanować jego testy operacyjne.
- Stosować zaawansowane techniki projektowania i wytwarzania komponentów urządzeń i sprzętu medycznego z wykorzystaniem druku 3D.
- Wykorzystywać metody przetwarzania obrazów i sygnałów cyfrowych do tworzenia aplikacji komputerowych wspomagających procesy diagnostyki medycznej.
Realizowane w trakcie studiów obowiązkowe praktyki zawodowe pozwalają na rozwijanie indywidualnych zainteresowań oraz predyspozycji zawodowych związanych ze studiowanym kierunkiem. Praktyki realizowane są na V i VI semestrze w wymiarze 160 godzin.
Absolwent może również kontynuować studia II stopnia na kierunku Inżynieria Biomedyczna lub pokrewnych: Mechatronika, Informatyka, Elektronika, Inżynieria Materiałowa oraz Fizyka Medyczna.
Program kształcenia – IB st. I 2016/2017
Plan studiów - studia stacjonarne:
Program kształcenia – IB st. I 2017/2018
Plan studiów - studia stacjonarne:
Program studiów IB st. I 2019/2020
Plan studiów - studia stacjonarne:
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna I stopień
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna I stopień –spec. IB
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna I stopień –spec. IM
Program studiów IB st. I 2020/2021
Plan studiów - studia stacjonarne:
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna 2020-2021 Informatyka w Medycynie
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna 2020-2021 Inżynieria Biomateriałów
Program studiów IB st. I 2022/2023
Harmonogram studiów - studia stacjonarne:
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna 2020-2021 Informatyka w Medycynie
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna 2020-2021 Inżynieria Biomateriałów
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna 2022/2023 Biotechnologie materiałów i kosmetyków
Program studiów IB st. I zatwierdzony 2023/2024 obowiązujący od roku akademickiego 2021/2022
Harmonogram studiów - studia stacjonarne:
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna_spec. Informatyka w Medycynie
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna_spec. Inżynieria Biomateriałów
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna_spec. Biotechnologie materiałów i kosmetyków
Program studiów IB st. I obowiązujący od roku akademickiego 2024/2025
Harmonogram studiów - studia stacjonarne:
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna_spec. Bioinformatyka
- Harmonogram studiów Inżynieria Biomedyczna_spec. Inżynieria stomatologiczna
Specjalność: INŻYNIERIA BIOMATERIAŁÓW
Absolwent specjalności Inżynieria Biomateriałów jest przygotowany do projektowania, wytwarzania, badań nowoczesnych materiałów do zastosowań medycznych. Absolwent ma również wiedzę na temat metod badania właściwości mechanicznych, fizykochemicznych i biologicznych współczesnych materiałów wykorzystywanych w implantologii. W trakcie studiów poznaje nowoczesne metody modyfikacji powierzchni implantów poprzez osadzanie m.in. cienkich powłok PVD.
Treści kształcenia realizowane w ramach specjalności zorientowane są na specyfikę biomateriałów do zastosowań w medycynie.
Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie studiów pozwalają absolwentom na zajęcie się projektowaniem, modelowaniem, badaniem właściwości i struktury, wprowadzaniem na rynek biomateriałów.
Specjalność: INFORMATYKA W MEDYCYNIE
Absolwent specjalności Informatyka w Medycynie nabywa umiejętności z zakresu programowania, przetwarzania sygnałów i obrazów, metod numerycznych, tworzenia baz danych oraz modelowania matematycznego procesów i systemów biologicznych. W ramach prowadzonych przedmiotów specjalnościowych studenci wykonują samodzielne projekty i aplikacje komputerowe inspirowane rzeczywistymi kontekstami biologiczno – medycznymi.
Absolwenci nabywają wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki w medycynie, która obejmuje między innymi: systemy medycyny obrazowej, medyczne bazy danych, opis modelowania matematycznego i symulacji komputerowych układów biomedycznych, a także z zakresu gromadzenia, przetwarzania i prezentacji danych biometrycznych.
Specjalność: BIOTECHNOLOGIE MATERIAŁÓW I KOSMETYKÓW
Absolwent specjalności Biotechnologie materiałów i kosmetyków jest przygotowany do pozyskiwania, przetwarzania i oceny jakości biosurowców, kosmetyków oraz biomateriałów. Absolwent ma także wiedzę w zakresie metod projektowania i wytwarzania biomateriałów i kosmetyków, jak również analizy ich właściwości mechanicznych, fizykochemicznych oraz biologicznych. Wiedzę tę wzbogacają umiejętności w zakresie biotechnologii, inżynierii bioprocesowej, analityki i mikrobiologii. Zdobyta wiedza i umiejętności umożliwią Absolwentom sprawne poruszanie się na styku biotechnologii, inżynierii materiałów i kosmetyków ze współczesnymi metodami ich analizy. Absolwenci specjalności są bardzo dobrze przygotowani do stosowania określonych technik biotechnologicznych i tym samym przygotowani do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych, analitycznych i diagnostycznych oraz wykonywania prac badawczych z użyciem materiału biologicznego, zwłaszcza biomateriałów oraz składników, surowców i produktów kosmetycznych.