Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki
Politechniki Koszalińskiej

PRACOWNIA BROWARNICTWA I PIV
Opublikowano 01.09.2021 12:22

Zestaw do warzenia piwa, w tym zbiornik pośredniczący z armaturą, mlewnik do słodu i kadzio-kocioł zacierno-warzelny Braumaister o pojemności 50 l i drobny sprzęt pomocniczy;

Zestaw służy do wytwarzania brzeczki piwnej w skali półtechnicznej o zmodyfikowanej recepturze do celów badawczych i prac dyplomowych. W ujęciu technicznym zestaw jest na poziomie profesjonalnego zestawu do domowego warzenia piwa.

Laser dwuimpulsowy Quantel EverGreen 150 mJ ze sterownikiem i układem chłodzenia;

Laser służy do pomiarów metodą PIV w różnych konfiguracjach, np. pomiar w cieczach, gazach (wymagany generator posiewu), pomiar fluoresencyjny (wymagane dodatkowe wyposażenie).

Zestaw kamer do pomiarów PIV (kamera FlowSence 2M i FlowSence 4M) wraz z oprzyrządowaniem i układem synchronizacji;

Zestaw kamer służy do pomiarów metodą PIV w różnych konfiguracjach, np. pomiar pojedynczą kamerą, pomiar stereo PIV (wymagane dodatkowe wyposażenie).

Stanowisko do pomiarów PIV w zbiornikach cylindrycznych i prostopadłościennych wraz z oprzyrządowaniem i komputerem PC;

Zestaw zbiorników wykonanych z PMMA stanowiących obiekty badawcze do pomiarów przepływu podczas ich napełniania.

Stanowisko do obrazowania i pomiarów wielkości morfometrycznych cząstek wraz z oprogramowaniem do ShadowSizing (DynamicStudio);

Pomiar w zakresie obrazowania cząstek „metodą cienia”, analiza parametrów morfometrycznych cząstek zawieszonych (lub w ruchu) cząstek, a po doposażeniu stanowiska także aerozoli.

Zestaw do badań zacierania na 12 próbek;

Zaciernica do wytwarzania brzeczek laboratoryjnych np. metodą kongresową. Możliwe wykorzystanie do badań laboratoryjnych, jako stanowisko do wytwarzania próbek brzeczki piwnej o pojemnościach 200 ml do celów badawczych i prac dyplomowych.

Warzelnia mikro-browaru (w budowie) o pojemności 3hl (w budowie): zbiornik kotła zaciernego z możliwością filtracji zacieru o poj. 350 l., pompy brzeczki (4 szt.), elementy automatyki (zawory pneumatyczne, czujniki, sterownik). Zabudowa pod okapem. Uzupełniające stanowisko do mycia dużych naczyń i beczek;

Po zakończeniu budowy możliwa realizacja pilotażowych brzeczek przemysłowych z możliwości bezpośredniego skalowania produkcji w zakresie zmodyfikowanych receptur brzeczek nastawnych.

Ekrany i rolety zewnętrzne.

Elementy towarzyszące, stanowiące zabudowę stanowiska do pomiarów PIV i ShadowSizing – możliwe wykorzystanie wyłącznie do celów związanych z BHP podczas pomiarów z wykorzystaniem laserowego źródła światła.