Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki
Politechniki Koszalińskiej

PRACOWNIA HIGIENY PROCESÓW MYCIA
Opublikowano 01.09.2021 12:19

Dwuzbiornikowa stacja do mycia w systemie zamkniętym CIP przystosowana do mycia urządzeń przepływowych i rurociągów przesyłowych z możliwością pomiaru parametrów procesowych oraz parametrów roztworów myjących;

Realizacja badań w zakresie oddziaływań czynników mycia w przepływie. Obecnie realizowane badania nad hybrydowymi oddziaływaniami w procesie mycia.

Stacja mycia pianowego z możliwością regulacji ciśnienia sprężonego powietrza;

Realizacja badań w zakresie oddziaływań czynników mycia pianowego.

Myjka zanurzeniowa ultradźwiękowa;

Realizacja badań w zakresie oddziaływań czynników mycia w ultradźwiękach. Dostoswana do badań z jednoczesnym wykorzystaniem mycia barbotażowego.

Myjka zanurzeniowa wyposażona w układ do barbotażu;

Realizacja badań w zakresie oddziaływań czynników mycia barbotażowego. Dostoswana do badań z jednoczesnym wykorzystaniem ultradźwięków.

Myjka komorowa natryskowa;

Realizacja badań w zakresie oddziaływań czynników mycia w komorach natryskowych.

Czujnik Turbimax CUS51D firmy Endress+Hauser z technologią Memosens w świetle rozproszonym o długości fali l=860 nm (światło podczerwone) pod kątem 90° i 135° do pomiaru mętności i koncentracji osadów w roztworach myjących;

Badanie mętności cieczy w szerokim zakresie (do 10 000 NTU) oraz gęstości cieczy. Sonda przeznaczona do badania dużych objętości cieczy (min. 1000 ml).

Aparat Rossa-Miles'a;

Do oznaczania pienistości i stabilności środków pianotwórczych metodą Rossa-Miles'a.

Zestaw do analizy popłuczyn po procesach mycia wyposażony w:  cyfrową sondę mętności /gęstości osadu CUS51D, sondę optyczną tlenu COS61D, cyfrową optyczną sondę stężenia azotanów CAS51D, jonoselektywną sondę do pomiaru stężenia jonów amonowych i azotanów wraz z kompensacją od pH CAS40D, cyfrową sondę pH CPS11D;

Stanowisko do badań klarowania i oczyszczenia ścieków, w tym popłuczyn po procesach mycia. Możliwość oznaczania mętności, gęstości, tlenu, azotanów, jonów amonowych, oraz pH – stanowisko wymaga kalibracji i serwisowania.

Drobny sprzęt laboratoryjny, w tym: przenośny konduktometr do pomiaru przewodności roztworów, pH-metr, zestaw do alkacymetrycznego miareczkowania, waga;

Zestaw elektrod umożliwia pomiar przewodności i pH cieczy myjących. Pozostałe urządzenia umożliwiają przygotowanie stężeń roztworów myjących (m/m lub v/v) oraz ich oznaczenie.

Luminometr do pomiaru ATP;

Pomiar obecności zanieczyszczeń biologicznych w tym mikrobiologicznych na podstawie odczytu wartości RLU (wymaga dokupienia wymazówek do podłoży suchych lub mokrych).

Mieszadło z regulacją prędkości obrotowej,

Przygotowanie odczynników oraz realizacja badań związanych z oddziaływaniem czynników mechanicznych (ruch wirowy) na efektywność mycia, w połączeniu z czynnikami chemicznymi i termicznymi.

Szkło laboratoryjne – kolby, cylindry, zlewki, zestawy do sedymentacji oraz pipety

Elementy wyposażenia niezbędne do realizacji zadań.

Meble dostosowane do pracy w warunkach mokrych, szafa sterownicza z komputerem PC do monitorowania procesu mycia w CIP oraz kratki odpływowe przypodłogowe.

Elementy towarzyszące, stanowiące zabudowę stanowisk mycia - możliwe wykorzystanie wyłącznie do celów związanych z BHP podczas realizacji zadań badawczych.