Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki
Politechniki Koszalińskiej

Z żalem zawiadamiamy, że zmarł prof. dr inż. Tadeusz Karpiński
Opublikowano 17.10.2024 14:49

Z żalem zawiadamiamy, że w wieku 88 lat zmarł Pan prof. dr inż. Tadeusz Karpiński

Był cenionym naukowcem, wybitnym specjalistą w zakresie technologii maszyn i automatyzacji oraz obróbki powierzchni. Karierę na naszej Uczelni rozpoczął w 1970 roku, tuż po utworzeniu Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie (obecnej Politechniki Koszalińskiej).

Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, gdzie w 1959 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera ze specjalnością Obrabiarki, Narzędzia i Technologia Budowy Maszyn.

W latach 1959-1964 pracował w zakładach przemysłu elektromaszynowego na stanowiskach: konstruktora, technologa, kierownika działu technologicznego i głównego mechanika.

W październiku 1964 roku rozpoczął swoją karierę naukowo-dydaktyczną w Politechnice Łódzkiej na stanowisku starszego asystenta w Katedrze Technologii Budowy Maszyn. W kwietniu 1969 roku uzyskał stopień naukowy doktora.

W 1970 roku przeniósł się do Koszalina, gdzie podjął pracę na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej. W sposób niezwykle zaangażowany i energiczny podjął się rozwoju Wydziału Mechanicznego organizując zespoły naukowo-dydaktyczne specjalizujące się w technologii budowy i eksploatacji maszyn oraz urządzeń technicznych, a także w zakresie obróbki powierzchni, w tym: obróbki plastycznej, spawalnictwa, obróbki skrawaniem, obróbki ściernej i metrologii technicznej.

W latach 1970-1972 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Mechanicznego ds. studiów dziennych, następnie został powołany na stanowisko Prorektora ds. Nauki Wyższej Szkoły Inżynierskiej i funkcję tę pełnił w latach 1972-1979.

W 1986 roku Pan Profesor uzyskał tytuł naukowy profesora nadany przez Radę Państwa i od roku 1992 pracował na stanowisku profesora zwyczajnego.

Pomimo ścisłego umysłu i fascynacji najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi, wiele lat Pan Profesor pasjonował się  humanistyką i sztuką, a zwłaszcza integracją sztuki z techniką w zakresie  wzornictwa przemysłowego. Zainteresowania te w 1996 roku doprowadziły do zorganizowania na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej kierunku Wzornictwo. Był to pierwszy w kraju taki kierunek studiów prowadzony przez Politechnikę. Pan Profesor włożył ogromny wysiłek w organizację zespołu i bazy naukowo-dydaktycznej. W 2004 roku ze struktury organizacyjnej Wydziału Mechanicznego został wyodrębniony i powołany samodzielny Instytut Wzornictwa, który ewoluował i dziś działa jako Wydział Architektury i Wzornictwa.

Pan Profesor Tadeusz Karpiński wypromował w sumie 12 doktorów nauk technicznych, był także opiekunem naukowym prac habilitacyjnych pięciu swoich doktorantów. Recenzował wiele prac doktorskich i habilitacyjnych niemal we wszystkich uczelniach technicznych w kraju.

W swojej działalności naukowej realizował projekty badawcze finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jednym z istotnych projektów naukowo-badawczych kierowanych przez Pana Profesora, była automatyczna linia do produkcji ostrzy do golenia, w której zastosowano zaawansowane procesy szlifowania i polerowania, a wdrożenie wprowadziły Łódzkie Zakłady Wyrobów Metalowych WIZAMET do produkcji żyletek typu POLSILVER. Kolejnym osiągnięciem zespołu kierowanego przez Pana Profesora w rozwoju technologii szlifowania ostrzy, było opracowanie metod i urządzeń technicznych do kształtowania ostrzy chirurgicznych jednorazowego użytku typu POLLANCET, wraz z układem ich pakowania i sterylizacji.

Profesor Tadeusz Karpiński należy do grona profesorów mających istotny udział w organizacji i rozwoju NAUKOWEJ SZKOŁY OBRÓBKI ŚCIERNEJ. Za zasługi i wkład w rozwój Naukowej Szkoły Obróbki Ściernej, Pan Profesor został odznaczony MEDALEM NAUKOWEJ SZKOŁY OBRÓBKI ŚCIERNEJ oraz MEDALEM ZASŁUŻONY dla NAUKOWEJ SZKOŁY OBRÓBKI ŚCIERNEJ.

Dorobek dydaktyczny Pana Profesora to prowadzenie ok. 350 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich, oraz opracowanie wraz ze współpracownikami wielu skryptów, materiałów pomocniczych i podręczników akademickich

Na pokreślenie zasługuje również członkostwo Profesora w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Za swoją wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjna i społeczną Pan Profesor był wielokrotnie nagradzany i odznaczony, min.: siedmiokrotnie nagrodami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czternastokrotnie nagrodami Rektora. Został też odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi (1972), Medalem XXX-lecia PRL (1974), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1978), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978), Medalem Zasłużony Nauczyciel (1983), Medalem
40-lecia PRL, oraz wyróżniony odznakami honorowymi za zasługi dla miasta Koszalina i dla województwa koszalińskiego oraz Złotymi Odznakami Honorowymi ZNP, NOT i SIMP, a na zakończenie kariery zawodowej Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, przyznaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.