ERASMUS +
Politechniki Koszalińskiej

Erasmus+ na Politechnice Koszalińskiej to wspaniałe doświadczenie
Opublikowano 21.01.2025 08:16

Erasmus+ to program Unii Europejskiej umożliwiający przede wszystkim wymianę akademicką między uczelniami. W semestrze zimowym 2024/2025 Politechnika Koszalińska gości 14 studentów z Włoch, Portugalii, Turcji, Francji i Hiszpanii, z uczelni takich jak: Instituto Politecnico de Braganca, Institut National des Sciences Appliquées Centre Val de Loire – INSA, Sakaraya Uygulamali Bilimler Universitesi, Universitat Rovira i Virgili, Universita Degli Studi di Palermo i Firat Universitesi.

W murach naszej uczelni młodzi ludzie studiują na Wydziałach: Humanistycznym, Architektury i Wzornictwa; Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji, jak również Inżynierii Mechanicznej i Energetyki.

W zajęciach na kierunku Budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej uczestniczyły m.in. 2 studentki z Portugalii (Polytechnic Institute of Bragança), które pochodzą z Republiki Zielonego Przylądka (Cabo Verde). Charlene da Cruz Silva Gomes i Rosiane Francisca Da Graça De Oliveira pokonały do Koszalina odległość ponad 5,5 tys. kilometrów w linii prostej. Studentki te uczestniczyły również w zajęciach z grupą studentów drugiego roku kierunku Geodezja i Kartografia realizując kurs Laboratorium Elektronicznej Techniki Pomiarowej.

Dla osób zastanawiających się, czy warto jechać w ramach Erasmusa, wypowiedzi studentów zagranicznych mówią same za siebie.

To było niesamowite doświadczenie, spotkanie wspaniałych ludzi, którzy wprowadzili nas w nową kulturę, język a przy tym byli zawsze życzliwi i chętni do pomocy – stwierdziła Rosiane de Oliveira. – Wyjeżdżam z ciepłymi wspomnieniami i poczuciem spełnienia. Jestem pewna, że wrócę, aby lepiej poznać Polskę. Z całego serca polecam odwiedzenie tego kraju i studiowanie na Politechnice Koszalińskiej. Uczestnictwo w programie Erasmus+ w Koszalinie to była czysta przyjemność. Chciałabym podziękować wszystkim zaangażowanym, którzy sprawili, że to doświadczenie było niesamowite i tak różne od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Studia w Koszalinie były wyjątkowym doświadczeniem. Oprócz studiowania w innym miejscu, miałam przywilej poznania innej kultury. Gorąco polecam odwiedzenie Polski i studiowanie na Politechnice Koszalińskiej – przyznała Charlene da Cruz Silva Gomes. – Jestem wdzięczna wszystkim zaangażowanym osobom; każda z nich miała fundamentalne znaczenie dla naszego doświadczenia.

Koszalin jako miasto przypadło do gustu studentkom z Portugalii.

- Koszalin jest cichym i wygodnym miastem, które daje nam, studentom z zagranicy, poczucie spokoju – wspomniała Rosiane.

- Koszalin to niesamowite miasto z bardzo gościnnymi ludźmi, zawsze chętnymi do pomocy odwiedzającym - powiedziała Charlene.

Charlene przyznała, że zajęcia na Politechnice Koszalińskiej bardzo jej się podobały ze względu na połączenie teorii z praktyką: - Kurs był bardzo interesujący, nieco różnił się od tego, do czego jestem przyzwyczajona. Na Politechnice Koszalińskiej brałyśmy udział w wielu zajęciach praktycznych, co jest świetne. Podczas kursu mieliśmy kontakt z różnymi rodzajami sprzętu, np.  niwelatorami, cyfrowymi niwelatorami precyzyjnymi, niwelatorami laserowymi, pionami optycznymi i laserowymi, tachimetrami ręcznymi i zrobotyzowanymi, gdzie często musieliśmy konfigurować, weryfikować, kalibrować i regulować te narzędzia.

Studenci międzynarodowi spędzają aktywnie czas na uczelni. W tym semestrze mieli okazję odwiedzić Zagrodę Jamneńską gdzie poznali lokalny folklor i wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych a w ramach Erasmus Days wspólnie ze studentami PK zintegrowali się podczas gry w kręgle, bilard czy shuffleboard.

- Od pierwszego dnia, zostaliśmy ciepło powitani przez profesorów, koordynatorów mobilności i naszych kolegów – studentów, wszyscy razem dbali abyśmy czuli się komfortowo i mile widziani – wspominała Rosiane.

- Polacy są bardzo serdeczni, a my zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci. Profesorowie i studenci, których poznałyśmy byli zawsze bardzo przyjaźni, a nasz koordynator był najlepszym koordynatorem jakiego mogłyśmy sobie wymarzyć – to z kolei opinia Charlene.

Co podobało się najbardziej studentkom na naszej uczelni?

- Spośród wszystkich doświadczeń na Politechnice Koszalińskiej najbardziej podobała mi się praca z dalmierzem laserowym. Mieliśmy okazję zmierzyć naszą salę lekcyjną i hol na pierwszym piętrze budynku I – przyznała Rosiane.

- Mnie również podobały się te zajęcia. Rozbudziły we mnie inżynierską kreatywność – powiedziała Charlene.


Program Erasmus, zainicjowany przez Komisję Europejską 15 czerwca 1987 roku, stanowi jedną z głównych inicjatyw europejskich mających na celu wsparcie wymiany studentów
i pracowników akademickich między uczelniami wyższymi. Celem programu jest finansowanie pobytów studyjnych za granicą trwających do roku oraz promowanie współpracy między uczelniami z krajów członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i krajów kandydujących.


Fot. Grzegorz Starościak – Laboratorium Geodezji/ archiwum PK